Parafia Tłokinia Kościelna


Parafia Rzymsko-Katolicka w Tłokini Kościelnej
Tłokinia Kościelna, ul. Kościelna 7
62-860 Opatówek
Proboszcz Parafii - ks. Jacek Paczkowski
www.parafiatlokinia.pl

Parafia Tłokinia Kościelna
Kościół w Tłokini istniał, już prawdopodobnie w XIII w., gdy w 1284 r. książę wielkopolski Przemysław II wydał w tej miejscowości przywilej potwierdzający prawa i nadania dla biskupów gnieźnieńskich. Można przypuszczać, że zbudowano go na jednym z najwyższych wzgórz Tłokini, w miejscu dzisiejszej świątyni. W XVI w. w Tłokini, jako wsi królewskiej, istniał kościół p.w. św. Jakuba, który sto lat później wymagał częściowej odbudowy. Przeprowadził ją na przełomie XVII i XVIII wieków właściciel Mniszech. W połowie XIX w. do kościoła dobudowano kaplicę św. Zofii.

Drewniany kościół na podmurówce z końca XVII w. zachował się do dnia dzisiejszego. Nad nawą wznosi się dwuspadowy dach pokryty blachą, na którym wznosi się blaszana sygnaturka z hełmem, zwieńczona krzyżem. Od strony wschodniej przylega do nawy trójbocznie zamknięte prezbiterium, od strony południowej kaplica św. Zofii, a od strony zachodniej kruchta prowadząca do nawy.

W osiemnastowiecznym ołtarzu głównym umieszczono obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, tzw. Matki Boskiej Tłokińskiej. Jej zasłonę stanowi obraz Świętej Rodziny. Obrazy świętych znajdują się także w osiemnastowiecznych ołtarzach bocznych. Prezbiterium oddziela od nawy belka tęczowa z barokowym krzyżem i rzeźbami M.B. Bolesnej i św. Jana Apostoła. Kościół posiada także barokową ambonę kształcie kielicha i chrzcielnicę. W zachodniej części nawy znajduje się empora muzyczna z organami oparta na dwóch słupach.


Jadwiga Miluśka-Stasiak

Kalendarz wydarzeń

kwiecień - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
1 2 3 4 [ 5 ] 6 7
8 9 10 11 [ 12 ] 13 14
15 16 17 18 19 20 [ 21 ]
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek