Aktualności

Ruszyła jubileuszowa ''Calisiada''

[ 2020-10-20 ]
W dniu 10 października 2020 r. ruszyła tegoroczna, piąta edycja projektu edukacyjnego ''Calisiada''. Jej organizatorzy – Stowarzyszenie Stacja Inspiracja i Fundacja „Inicjatywa dla Opatówka” - skierowali do uczniów szkół podstawowych oraz szkół średnich działania, podczas których poznają oni historię kaliskiego przemysłu muzycznego.

W ramach ''Historii dźwiękiem malowanej'' uczniowie szkół podstawowych wzięli udział w warsztatach edukacyjno-animacyjnych, które zostały zorganizowane na terenie Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu. Najpierw wysłuchali oni specjalnie na tę okoliczność napisaną przez p. Łukasza Bernady bajkę pt. „Fortepian ze strychu”, po czym wzięli udział w pokazie budowy pianina, przeprowadzonym przez uczniów Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu pod kierunkiem nauczyciela p. Marcina Kaftanowicza. Następnie w grupach przystąpili do wykonania prac plastycznych, ilustrujących treść bajki. Jednocześnie wzięli udział w konkursie plastyczno-teatralnym, którego wyniki poznamy podczas uroczystego podsumowania projektu, planowanego w dniu 20 listopada 2020 r.


Uczestnicy warsztatów obejrzeli również wystawę okolicznościową zatytułowaną „Tam, gdzie uczą jak drewno gra” , przygotowaną przez p. Annę Wojtynkę, pracownika Pedagogicznej Biblioteki Publicznej Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu. Wystawa opowiada historię Technikum Budowy Fortepianów - jedynej w Polsce, a zarazem jednej z trzech na świecie szkoły, która kształci fachowców w dziedzinie budowy i strojenia fortepianów i pianin. Upamiętnia ona także wkład rodziny Fibigerów w rozwój kaliskiego przemysłu muzycznego.


Do najstarszych uczniów szkół podstawowych i uczniów szkół średnich został skierowany konkurs muzyczny „Fibiger rap”, współorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu. Dzięki uprzejmości firmy Schimmel w Kaliszu uczniowie szkół podstawowych oraz szkół średnich będą mogli obejrzeć film, który nie tylko opowiada historię firmy, ale także przedstawia etapy procesu budowy fortepianów i pianin. Udostępnione przez firmę elementy, służące do budowy fortepianu, stanowią uzupełnienie okolicznościowej wystawy, która w ostatnim czasie była prezentowana na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Kaliszu.


Projekt ''Calisiada 2020'' został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, jego realizacja będzie trwała do 30 listopada. Szkoły zainteresowane wspomnianą wystawą oraz filmem zapraszamy do kontaktu z koordynatorem projektu, p. Ewą Mąkowską (inspiracja.stacja@gmail.com).

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek