Aktualności

Liść to nie śmieć!

[ 2021-01-22 ]
Członkowie Koła Rozwijającego Zainteresowania Przyrodnicze działającego przy Szkole Podstawowej w Opatówku postanowili włączyć się do ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Stowarzyszenie Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Zainspirowani zostali plakatem reklamowym ''Liść to nie śmieć'' oraz spotem nt. liści: www.youtube.com

Dlaczego ta sprawa jest ważna? O co chodzi z tymi liśćmi?
Opadłe liście są cenną ochroną korzeni drzew i krzewów przed wysychaniem, rozdeptywaniem, rozjeżdżaniem i mrozem. Tymczasem liście tworzące wartościową ściółkę, siedlisko wielu bezkręgowców, miejsce zimowania jeży, biedronek i wielu innych stworzeń, stanowiące stołówkę dla ptaków, np. rudzika; użyźniające glebę i pozwalające żyć w niej np. tak pożytecznym dżdżownicom są wygrabiane do gołej ziemi. Pogarsza to warunki siedliskowe, a w konsekwencji wpływa negatywnie na kondycję drzew, innych roślin i miejskiej fauny. Dlatego tak ważne jest, żeby jesienne liście nie były grabione lecz służyły jako schronienie i spiżarnia dla zwierząt oraz "kołderka" dla korzeni drzew i krzewów.

Ruszamy do Akcji!!!
Czas skończyć z nieracjonalnym traktowaniem jesiennych liści jak śmieci! Zacznijmy korzystać z ich dobrodziejstw, zamiast pakować te skarby w plastikowe worki!
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Opatówku ruszyli do swoich przydomowych ogródków, sadów, terenów zielonych i zastosowali powyższe prawidła natury w praktyce. Efekty ich pracy /czasem też pracy ich rodziców/ można zobaczyć na zdjęciach.


Tekst/zdjęcia: Szkoła Podstawowa w Opatówku

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek