Aktualności

Program ''Przyjaciele Zippiego'' - profilaktyka

[ 2021-05-20 ]
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku skoordynował realizację II części programu wychowawczo - profilaktycznego pn. ''Przyjaciele Zippiego'' adresowanego do dzieci w Szkołach Podstawowych w Rajsku, Chełmcach i Tłokini Wielkiej.
Warsztaty przeprowadziły panie: Agnieszka Wałęsa, Anna Chlebio, Ewa Napierała-Kowalczyk - kadra pedagogiczna posiadająca uprawnienia do realizacji programu zajęć wychowawczo - profilaktycznych program "Przyjaciele Zippiego".

Program "Przyjaciele Zippiego" został opracowany w celu wyposażenia małych dzieci w podstawowe kompetencje społeczno - emocjonalne, które pomagają radzić sobie w sytuacjach trudnych, a w przyszłości pozwolą im dobrze funkcjonować w relacjach z innymi i unikać zachowań ryzykownych.

Celem programu jest troska o zdrowie, dobre samopoczucie i dobre funkcjonowanie małych dzieci, a także zapobieganie problemom w przyszłości poprzez wyposażenie dzieci w podstawowe umiejętności życiowe, społeczne i emocjonalne, radzenia sobie z trudnościami, ze zmianą i stratą oraz rozwiązywania konfliktów.

Efekty z realizacji programu: dzieci aktywnie brały udział w zajęciach, chętnie dzieliły się swoimi odczuciami, czuły się bezpieczne, odkrywały swoje emocje. Dzieci stanowią bardziej zżyty zespół, są bardziej empatyczne, rozpoznają stany emocjonalne swoje i innych, są bardziej otwarte, łatwiej im przychodzi mówić o własnych problemach, odczuciach, potrzebach.

Zwiększenie u dzieci umiejętności rozpoznawania na czym polega dobre rozwiązanie, radzenia sobie w sytuacjach bycia krzywdzonym, umiejętności rozwiązywania problemów, szczególnie w sytuacjach kiedy są rozgniewane. Doskonalenie u uczestników zdolności pomagania innym w rozwiązywaniu konfliktów. Poszerzenie rozumienia przez dzieci, że zmiana i strata są elementami zwykłej, codziennej rzeczywistości.

Doskonalenie u dzieci zdolności korzystania w nowych sytuacjach z nabytych umiejętności radzenia sobie z trudnościami. Dzięki uczestnictwu w programie "Przyjaciele Zippiego" dzieci wiedzą jak rozpoznać własne uczucia, jak mówić to co się chce powiedzieć, jak słuchać uważnie, jak prosić o pomoc, jak nawiązywać przyjaźnie, jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem. Zakończenie realizacji programu odbyło się wspólnym świętowaniem i wręczeniem uczestnikom zajęć dyplomów.

Realizacja w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii gminy Opatówek na 2021 rok.
Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek