Aktualności

Malarski dziennik podróży Viktora Jerzego Jędrzejaka – nowa wystawa czasowa

[ 2021-05-26 ]
18 maja w dniu Święta Muzeów, w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku odbył się wernisaż wystawy Viktora Jerzego Jędrzejaka „Malarski dziennik podróży”.

Autor prezentowanych prac jest Państwu bardzo dobrze znany: kaliszanin, absolwent WSP w Częstochowie, autor prawie 60 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą m.in. w Nowym Jorku, Berlinie, Helsinkach, Ham, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, czy Kaliszu. Brał udział w 150 wystawach zbiorowych Polska, Francja, Holandia, Grecja, USA, Finlandia, Japonia, Węgry, Chorwacja, Belgia. Laureat 21 ogólnopolskich konkursów malarskich.
Opatówek i drewniane wnętrza dwustuletniej fabryki „przyciągnęły” artystę już trzeci raz.
Wiktor Jędrzejak to poszukiwacz starych przedmiotów i zapisanego w nich czasu, twórca cykli malarskich „Okna”, „Wyrzucone przedmioty”. Ostatnio baczny obserwator rzeczywistości społecznej, politycznej, wyrażający swe refleksje na ten temat w zaangażowanej „twórczości czasów zarazy”. To także autor malarskiego dziennika podróży powstającego pod wpływem wypraw do Indii, Meksyku, Nepalu, Tybetu, Kambodży, Tajlandii, Laosu, Gruzji i Armenii, Francji, Włoch i Grecji.
Obecna wystawa jest plastycznym zapisem efektów poszukiwań, wrażeń i doznań artysty z wędrówek po tych miejscach, położonych na wielu kontynentach. Przy okazji autor zadaje sobie pytanie czym jest podróż i jaką rolę odgrywa w życiu artysty. Refleksje te zawarte są także w katalogu towarzyszącym wystawie.
Przyglądając się 120 pracom pokazanym na opatóweckiej wystawie, szczególnie teraz, w czasach pandemii i izolacji, możemy poddać się podobnym refleksjom, zadać sobie takie same pytania odnośnie naszego życia, skonfrontować je z własnymi doświadczeniami.
Wystawa czynna jest od 19 maja do 13 czerwca. Serdecznie zapraszamy.

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek