Aktualności

GDZIEŚ OBOK NAS – wystawa malarstwa Marii Skrzydłowskiej – Nowaki tkaniny artystycznej Anny Więckows

[ 2021-09-17 ]

Od 18 września do końca roku Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku zaprasza na nową wystawę czasową. Autorki prezentowanych prac, wyrażają w swej twórczości zachwyt nad codziennością i tym co nas otacza. Malarstwo Marii Skrzydłowskiej – Nowak to pejzaże i motywy kwiatowe.Podstawowym składnikiem budowania pięknych gam i harmonii jej kreacji malarskich jest kolor. Ale także solidnie opanowany i wypracowany warsztat malarski, który pozwala na spore manewry interpretacyjne.

Twórczość Anny Więckowskiej – Nowak to długi, mozolny, ale i piękny spacer nitką. Autorka z benedyktyńską cierpliwością i konsekwencją tworzy swe prace w technice własnej, opartej na hafcie ręcznym i maszynowym. W dużych i miniaturowych formatach. Efekty są zaskakujące.

Mottem wystawy stał się dla artystek tekst Janusza Odrowąża:

,,Gdzieś obok nas, obok nas życia nurt,

 Obok nas świateł blask, miasta rytm, gwar i szum.

 Obok nas płynie tłum, obok nas tyle zmian

 Niesie czas, dzieje się tyle spraw.

 A my, jak we śnie, jak we śnie, jak we mgle,

 Razem wciąż, sami wciąż…”

Tak śpiewał Czesław Niemen, którego muzyka towarzyszyła nam w czasach licealnych i jest w nas do dziś. Obok toczy się świat, wszystko pędzi, szybko, głośno, po wierzchu. A my w pracowni, jak na wyspie, pogrążeni w swoim świecie, w ciszy. Odkrywamy, wątpimy i zaczynamy od początku. Zadajemy pytania, na które sami musimy znaleźć odpowiedź, szukamy sensów….

Mamy zaszczyt przedstawić Państwu fragmenty naszych światów.

Ania Więckowska – Kowalska i Maria Skrzydłowska - Nowak

Noty o autorkach:

Anna Więckowska-Kowalska

Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. Ukończyła studia kulturoznawcze
i pedagogiczne na Uniwersytecie Łódzkim oraz Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi, dyplom w Katedrze Tkaniny w 1986 r. W latach 1985-2005 pracowała jako projektant tekstyliów w ZPJ „Wistil” w Kaliszu. Zajmuje się tkanina unikatową, miniaturą tkacką, rysunkiem i malarstwem. Uczestniczka i laureatka nagród na wielu wystawach w Polsce i za granicą.

Maria Skrzydłowska– Nowak

Malarka i projektantka. Mieszka w Pabianicach. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru, rozwinęły pasję do projektowania tkanin i do malarstwa. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Lecha Kunki, w pracowni projektowania tkaniny prof. Teresy Tyszkiewicz oraz w pracowni dywanu i gobelinu prof. Starczewskiego.Ponad 40 lat realizowała się zawodowo w projektowaniu wzorów tkanin dla wielu renomowanych firm. Tkaniny jej autorstwa prezentowane były na licznych, prestiżowych targach tkanin w Paryżu, Mediolanie, Łodzi, Poznaniu i  we Frankfurcie n. Menem.Była stypendystką ZPJ WISTIL w Kaliszu i projektowała dla firmy wzory firan i tkanin na przestrzeni 25 lat.

Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, tkaniny użytkowej i grafiki projektowej. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.


 

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 [ 22 ] 23
24 25 26 27 28 29 [ 30 ]
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek