Aktualności

Profilaktyczny Rajd Rowerowy

[ 2021-10-06 ]
W dniu 02.10.2021 r. odbył się Profilaktyczny Rajd Rowerowy „Powitanie Jesieni 2021”, promujący zdrowy styl życia bez nałogów, który zgromadził 100 osób. Uczestnicy pokonali 22 kilometry na trasie Opatówek, Tłokinia Wielka, Zmyślanka, Borów, Nakwasin Stary, Słoneczna, Tłokinia Mała, Tłokinia Wielka, Opatówek.

Cyklistów prowadził Krzysztof Dziedzic Sekretarz Gminy Opatówek. Wszyscy zgromadzeni uczcili pamięć minutą ciszy i oklaskami zmarłego P. Bronisława Krakusa – działacza sportowego i przewodnika rajdów rowerowych. W rajdzie udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Opatówku z opiekunami: Anną Nowińską, Agnieszką Kowalczyk, Magdaleną Janik, Zbigniewem Muzalewskim oraz grupa ze Szkoły Podstawowej w Tłokini Wielkiej z opiekunem Moniką Baran. Dzieci ze Świetlicy Środowiskowej „Słoneczko” brały udział w rajdzie pod opieką wychowawcy świetlicy Eweliny Kasprzak.

Na miejscu, w Terenowej Wiacie Edukacyjnej, w miejscowości Słoneczna czekał na cyklistów poczęstunek w postaci: pieczonej kiełbaski, ciasta, owoców, herbaty, kawy i zimnych napojów. Dla dzieci i młodzieży przygotowano konkurencje sportowe z nagrodami. Wybrano Królową Rajdu Julię Domagałę.

Podczas rajdu odbyła się inauguracja kampanii “DOPALACZE – POWIEDZ STOP!”. Warsztat edukacyjny w zakresie profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych został przeprowadzony przez: Annę Nowińska – psycholog, Krzysztofa Poradę – ratownik medyczny, Artura Woźniaka – dzielnicowy. Uczestnicy otrzymali ulotki tematyczne. W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanych tematów uczestnicy warsztatów mieli możliwość założenia narkogogli i alkogogli – specjalnych  okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po zażyciu narkotyków lub wypiciu alkoholu. Okazało się, że założenie alkogogli i narkogogli skutkuje podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu, zniekształceniem widzenia kolorów. Było sporo śmiechu, ale te ćwiczenia dały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu czy też narkotyków. Przede wszystkim uzmysłowiły, że będąc pod wpływem substancji psychoaktywnych, częstokroć nieświadomie można wyrządzić krzywdę sobie lub innym ludziom.

W ramach realizacji projektu “Gmina Opatówek bez przemocy!” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, przedstawiciel GOPS Opatówek Adela Pokojowczyk wraz z dzielnicowym Komisariatu Policji w Opatówku Arturem Woźniakiem przekazali uczestnikom rajdu gadżety profilaktyczne oraz ulotki tematyczne, zawierające informacje o możliwych formach uzyskania pomocy w zakresie przemocy w rodzinie.

W ramach akcji “Szczepimy się” uczestnicy rajdu otrzymali gadżety i ulotki zachęcające do szczepienia przeciw Covid – 19.

O bezpieczeństwo uczestników zadbali przedstawiciele Policji i OSP Opatówek – za co uczestnicy składają szczególne słowa uznania. Rajd uzyskał wsparcie od następujących sponsorów: COLIAN sp. z o. o. w Opatówku, Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej w Opatówku, P.P. Ewa i Henryk Suchorzewscy, Sklep LEWIATAN P. Bogdan Kozanecki. Organizatorzy i uczestnicy składają wyrazy podziękowania.

Organizatorem rajdu był GOPS Opatówek oraz Świetlica Środowiskowa “Słoneczko” w Opatówku. Realizacja w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek