Aktualności

Gmina Opatówek solidarna z Ukrainą- udzielamy pomocy potrzebującym

[ 2022-03-11 ]

W gminie Opatówek z każdym dniem przybywa uchodźców. W tej chwili jest tu już ponad 100 osób z Ukrainy. Głównie są to matki z dziećmi. Uciekli przed wojną wywołaną przez Rosję
i można spodziewać się, że takich ludzi będzie coraz więcej.

Ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli do Opatówka otrzymali już zakwaterowanie i podstawową pomoc. Dzięki życzliwości jednego z przedsiębiorców z terenu gminy Opatówek udało się zorganizować bazę lokalową dla 15 osób, Rodziny mają do dyspozycji w pełni umeblowane i przygotowane 4 pokoje, salę świetlicową, kuchnię ze sprzętem AGD oraz zaplecza sanitarne. Ponadto została przygotowana sala świetlicowa wyposażona w telewizor z dostępem do ukraińskich programów, komputer z łączem internetowym, kącik dla dzieci i miejsce do wypoczynku i wspólnych posiłków.  Dodatkowo istnieje możliwość adaptacji jednego pomieszczenia o dużej powierzchni użytkowej, które może pomieścić około 10 osób. Pozostałe osoby przybyłe na teren Opatówka zakwaterowane są w prywatnych posesjach. Ponadto nasza gmina przygotowana jest na przyjęcie 40 uchodźców, została zabezpieczona baza lokalowa po byłej Szkole Podstawowej w Sierzchowie na punkt tymczasowy. Przy ogromnym zaangażowaniu społeczności lokalnej oraz druhów OSP, dwie klasy zostały przygotowane jako miejsce do spania, zorganizowano zaplecze sanitarne, wyposażono kuchnię. Ponadto zorganizowana została lokalne zbiórka żywności oraz innych artykułów niezbędnych do wyposażenia lokalu. Obywatele Ukrainy są bezpieczni, odpoczywają po długiej podróży. Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pomagają w zakwaterowaniu, gwarantują żywność oraz odzież, dostarczają potrzebne rzeczy.Wychodząc naprzeciw potrzebom uchodźców Gmina Opatówek od dnia 1 marca 2022r. prowadzi zbiórkę rzeczową w Gminnym Ośrodku Kultury w Opatówku.  W ramach powyższej akcji udało się pozyskać:

-  długoterminowe  artykuły żywnościowe tj. konserwy, soki, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, woda, napoje

- artykuły dla dzieci: pampersy, mleko modyfikowane, chusteczki nawilżające, słoiczki obiadowe, soczki.

- kosmetyki i chemia: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, płyny do prania, płyny do mycia naczyń, papier toaletowy, chusteczki, nowe ręczniki itp.

- koce, śpiwory, karimaty,

- świece, baterie, zapalniczki, apteczki.

- odzież

Ponadto gmina Opatówek we współpracy z lokalnymi przewoźnikami zorganizowała kilka transportów na Ukrainę, dzięki którym udało się dostarczyć do wojsk obrony terytorialnej organizowanych wokół miejscowości Marianówka następujące wsparcie:

- koce, śpiwory, karimaty,

- ciepła odzież (ciepłe skarpetki, nowe nieprzemakalne i ocieplane buty męskie)

- płaszcze nieprzemakalne,

- powerbanki do zasilania telefonów komórkowych na punktach oporu.

Wsparcie rzeczowe przekazane zostało również do mieszkańców Marianówki, którzy nadal pozostają na Ukrainie i nie zdecydowali się na wyjazd z kraju.Na chwilę obecną wszystkie osoby z Ukrainy przebywające na terenie naszej gminy mają zapewniony dostęp do bezpłatnej opieki medycznej na zasadach ogólnych w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Opatówku i innych placówkach medycznych. Osoby zainteresowane mogą składać wnioski o przyjęcie dzieci do szkół i przedszkoli. Organizacja zajęć przedszkolnych i szkolnych będzie odbywała się w miarę potrzeby. Pierwsze dzieci nowo przyjęte rozpoczęły zajęcia w tutejszych placówkach oświatowych, kolejne dzieci będą przyjmowane według wniosków.Ukraina od dwóch tygodni pogrążona jest w wojnie. Od tamtej pory gmina Opatówek jest solidarna z Ukraińcami, nie brakuje pomocy ze strony wolontariuszy, zbiórek organizowanych przez tutejsze OSP oraz sołectwa, a także akcji pomocowych. Od pierwszych dni tragedii doświadczamy ogromnej skali zaangażowania i wsparcia ze strony osób prywatnych, jak i lokalnych stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. To bardzo budujące, że potrafimy być tak solidarni.

Całej społeczności Opatowieckiej pragniemy przekazać słowa wielkiego uznania
i wdzięczności za ciągłe wsparcie i przekazaną już pomoc. Tym wszystkim składamy podziękowania za wielkie serca i otwartość na potrzeby uchodźców.

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek