Aktualności

Dożynki Gminno - Parafialne w Opatówku

[ 2022-09-02 ]

 „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić"- Papież Jan Paweł II.

        Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika.  To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego z naszego regionu, jego różnorodności i niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego.

Tegoroczne Dożynki odbyły się 28 sierpnia. Tradycyjnie rozpoczęły się mszą św. dziękczynną w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku. Uroczystość rozpoczęła się wejściem pocztów sztandarowych prowadzonych przez Komendanta Gminnego OSP Stanisława Barana reprezentowanych przez: Zarząd Gminny OSP w Opatówku oraz poczty sztandarowe OSP Opatówek, OSP Rajsko, OSP Borów, OSP Cienia Druga, OSP Chełmce, OSP Kobierno, OSP Michałów, OSP Zduny. Mszy św. przewodniczył ks. Prałat dr Władysław Czamara, proboszcz miejscowej parafii oraz ks. wikary Sebastian Kąkol z Chełmc, a oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta OSP Opatówek.

Po zakończeniu ceremonii kościelnej przy dźwiękach orkiestry dętej przez ulicę Kościelną przeszedł barwny korowód z udziałem zaproszonych gości na plac przy Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku.  Część oficjalna obchodów odbyła się po godzinie 14:30.

        Zaszczytną funkcję starościny tegorocznego święta plonów pełniła Pani Renata Mańka, która wraz z mężem Grzegorzem, najstarszym synem Dawidem i jego żoną Joanną prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 24 hektarów nastawione przede wszystkim na uprawę zboża. Zboże jest również wykorzystywane do przygotowania paszy dla drobiu którego również prowadzą produkcję. Pani Renata jest również mamą synów Piotra i Karola, którzy już założyli swoje rodziny.

Rolę starosty pełnił Pan Ryszard Prus, który wraz z żoną wychowali  i wykształcili pięcioro dzieci i doczekali się trojga wnucząt. Pan Ryszard z małżonką wspólnie z synem prowadzą 46 hektarowe gospodarstwo rolno-ogrodnicze, w tym 3,5 hektara szklarni. W polu uprawiane są głównie zboża , a w szklarniach od 50 lat uprawiane są pomidory. Było to jedno z pierwszych gospodarstw w Polsce z tego typu produkcją. Pan Ryszard jako jeden z pierwszych ogrodników w kraju wyhodował i rozpoczął produkcje pomidora malinowego.

Starości dożynek złożyli na ręce Burmistrza Gminy bochen chleba, który tradycyjnie został rozczęstowany wśród wszystkich zgromadzonych. Powitano  gości, starostów dożynek, poczty sztandarowe, delegacje wsi, Radnych gminy Opatówek, dyrektorów placówek oświatowych, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, przedstawicieli duchowieństwa, urzędów, instytucji, sponsorów, wystawców oraz mieszkańców i wszystkich uczestników tegorocznego święta plonów, a w szczególności rolników.

        Wśród gości obecni byli między innymi: Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Posłanka na Sejm RP Karolina Pawliczak, Poseł na Sejm RP Jan Mosiński, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski,  Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Andrzej Plichta, Członek Zarządu Powiatu Kaliskiego -Mieczysław Łuczak, Radni Powiatu Kaliskiego, Radni Miasta Kalisz, Radni Gminy Opatówek, Sołtysi, Dyrektorzy szkół oraz jednostek organizacyjnych, Komendant Komisariatu Policji w Opatówku Tomasz Dyrdziak,

Powitanie gości odbyło się  przy scenie gdzie wyeksponowane zostały wszystkie symbole oraz wieńce dożynkowe. Obok bochna chleba, wieniec jest najważniejszym symbolem dożynek, symbolizującym wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. Wieniec jest także wyrazem dumy i radości z zebranych plonów. Wymagały one wiele pracy, twórczego wysiłku oraz  dbałości o to, by prezentowały się okazale, zachwycając kształtem i bogactwem misternie wykonanych dodatków.  Symbole oraz wieńce zostały przygotowane przez Sołectwa: Borów, Chełmce, Michałów Trzeci, Michałów Drugi, Cienia Pierwsza, Cienia Druga, Cienia Folwark, Janików, Jozefów, Kobierno, Opatówek, Porwity, Rajsko, Sierzchów, Szałe, Szulec,  Trojanów, Zduny oraz Stowarzyszenie "Dar Serca".

Ogrom pracy włożono w udekorowanie stoisk i bogato zastawione stoły. Szczególnie miła atmosfera panowała na wszystkich stanowiskach sołectw. Stoły biesiadne uginały się od pysznego wiejskiego jadła.Dożynki to również atrakcje dla najmłodszych. Specjalnie dla nich zostały przygotowane liczne przyjemności. Każde dziecko znalazło coś dla siebie. Były dmuchańce, balony z helem,  animacje oraz konkurencje sprawnościowe. Na terenie dożynkowym znajdowało się również wiele stanowisk gastronomicznych oraz stoisk komercyjnych oferujących: lody, wyroby cukiernicze i inne.

        Podczas dożynek odbył się także jubileuszowy koncert z okazji 100 -lecia Orkiestry Dętej OSP Chełmce. Zaprezentowały się też grupy taneczne działające przy  Gminnym Ośrodku Kultury w Opatówku pod nadzorem instruktorów Studia Kreacji i Ruchu Pani Arlety Piotrowskiej. Laureaci Gminnego Konkursu Piosenki również zaprezentować mogli swoje zdolności wokalne i oczarować zgromadzonych gości pięknymi utworami.  O godzinie 18:30 na scenie gościliśmy wokalistów studia Piano Song- zwycięzców Międzynarodowego Festiwalu w Słonecznym Brzegu w Bułgarii. Święto plonów nie mogło by się odbyć bez kapeli SAMI SWOI, kapela występuje na uroczystościach gminnych,Biesiadach i Estradach Folkloru,imprezach o zasięgu wojewódzkim oraz Spotkachach Folklorystycznych Polski Centralnej. Muzycy zaprezentowała swoje kultowe utowry oraz przekazała zgromadzonej publiczności bardzo pozytywną energię. 

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz zabytkowych samochodów podczas którego można było wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie. Atrakcja ta cieszyła oko nie tylko dzieci, ale również miłośników motoryzacji. Bardzo duże powodzenie miała także loteria fantowa, która została zorganizowana przez Stowarzyszenie "DAR SERCA". Podczas święta plonów można było podziwiać prace podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Cieni Drugiej.

        O godzinie 20:30 na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru zespół FANATIC- jeden z pierwszych zespołów disco- polo, artyści wykonali znane utwory; między innymi " Inne życie" czy "Miłości sens". Zespół ma na swoim koncie wiele nagród i osiągnięć, w tym platynowe i złote płyty oraz liczne puchary i wyróżnienia. Gwiazda cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że na życzenie publiczności musiała bisować. Pozytywnym zaskoczeniem okazał się dla publiczności występ Sekretarza Gminy Opatówek Krzysztofa Dziedzica wraz z Proboszczem parafii św. Jadwigi Śląskiej w Olszowej- Łukaszem Rau, którzy wykonali wspólnie utwór  pt." Czarownica".

Na zakończenie uroczystości dożynkowej zaprezentował się Teatr Ognia Synergy Art. dając pokaz  fireshow na najwyższym poziomie. Duża różnorodność płonących sprzętów, pirotechnika sceniczna oraz znakomity podkład muzyczny sprawiły, że występ ten zapadnie w pamięci na długo.

        Z powodu licznych obowiązków nie wszyscy zaproszeni goście mogli uczestniczyć, w uroczystościach dożynkowych. Na ręce Organizatorów wpłynęły listy ze słowami podziękowania za zaproszenie, wyrażając szacunek za całoroczny trud.  Listy przesłali: Premier RP Mateusz Morawiecki, Posłowie na Sejm RP: Jan Dziedziczak, Wiesław Szczepański, Tomasz Ławniczak, Senator RP Janusz Pęcherz, Wojewoda Wielkopolski- Michał Zieliński, Marszałek Województwa Wielkopolskiego - Marek Woźniak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski, Radna Województwa Wielkopolskiego Marzena Wodzińska,

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania uroczystości. Organizatorami tegorocznych dożynek byli: Komitet Organizacyjny, Gminny Ośrodek Kultury, Urząd Miejski Gminy Opatówek, Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku. Na dożynki zaprosili oraz rolę gospodarzy uroczystości pełnili: Burmistrz Gminy Opatówek Sebastian Wardęcki, Proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Prałat dr Władysław Czamara, Dyrektor GOK w Opatówku Paweł Figiel, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Sekretarz Gminy Opatówek Krzysztof Dziedzic.

Nasze święto plonów nie miałoby tak wspaniałej i ciekawej oprawy, gdyby nie życzliwość naszych sponsorów, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie. Mamy nadzieję, że będziecie Państwo z nami w latach kolejnych. Dziękujemy:

1. Zakład Budowy Dróg Henryk Mocny

2. Ilona i Zbigniew Wojtaszczyk Gospodarstwo Rolne

3. Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej

4. Apteka Prywatna Krzysztof Romańczyk

5. Marcin Matysiak Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze Opatówek

6. Transport Osobowy Julian Jaszek

7. PHU Chojnacki Centrum Rolno- Ogrodnicze Józef Chojnacki Opatówek

8. Wiktor Piętka Rajsko 2

9. Biuro Rachunkowe Honorata Waliś Chełmce

10. Aleksandra i Eligiusz  Wszędobył Gospodarstwo Rolno-Drobiarskie Rajsko

11. DROMAX Usługi Drogowo-Budowlane Wojciech Krymarys Chełmce

12. Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Opatówku

13. Jarosław Ficner Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych Szałe

14. Remigiusz Kaźmierczak Opatówek

15. Bogdan Ryszard Kozanecki Opatówek

16. PPHU AGROMECHANIKA s.c Ireneusz Mikołajczyk, Józef Saganowski Opatówek

17. Paweł i Dorota Naszyńscy, Opatówek

18. Joanna i Jakub Panfil Gospodarstwo Rolno- Ogrodnicze Rajsko

19. Damian Dzikowski KALDROG Zakład Budowlano-Drogowy Kalisz

20. Grupa Colian sp. zoo

21. Firma PHU "Amsól" - Andrzej i Małgorzata Brodziak

22. Agnieszka i Marek Jakubek- Gospodarstwo Rolne Janików

 

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek