Aktualności

Wystawa i Rajd Rowerowy w ramach „Skarbów Chełmckiego Wzgórza”

[ 2022-09-23 ]
W minioną sobotę 17 września br. odbyły się dwa wydarzenia w ramach cyklu „Skarby Chełmckiego Wzgórza”: okolicznościowa wystawa i rajd rowerowy.

Wydarzenie „Skarby Chełmckiego Wzgórza” otworzyła wystawa o tej samej nazwie połączona z prelekcjami dotyczącymi osób związanych z podkaliskimi Chełmcami: błogosławionym Franciszkiem Stryjasem oraz biskupem Wojciechem Owczarkiem. W ramach wystawy zaprezentowano akcesoria liturgiczne, dawne ornaty, feretrony, mszały, pamiątki, a także ozdobny relikwiarz bł. F. Stryjasa. Chętni mogli również wejść na wieżę kościoła w Chełmcach, skąd rozpościera się panorama na całą okolicę. Wystawa trwała do poniedziałku, a skorzystali z niej zarówno parafianie, jak i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Chełmcach.

Z kolei o 11:30 na fanów turystyki rowerowej czekała 20-kilometrowa trasa z Chełmc do Szczytniki, która przebiegała „Śladami bł. F. Stryjasa”. Mimo kapryśnej pogody, udział w rajdzie wzięło kilkadziesiąt osób. Uczestnicy przejechali przez wiele miejscowości, z którymi błogosławiony był związany, m.in. przez Takomyśle i Kuczewolę (gdzie mieszkał), Iwanowice (miejsce chrztu), Popów (miejsce urodzenia). W remizie OSP Szczytniki na wszystkich czekał ciepły poczęstunek, a także upominki. Organizatorzy dziękuję za przekazanie upominków Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Kaliszu oraz firmie Informat z Kalisza.

Wystawę zorganizowało Sanktuarium Narodzenia NMP w Chełmcach, a rajd rowerowy - Fundacja "Inicjatywa dla Opatówka". Rajd był inauguracyjnym działaniem w ramach projektu "Opatowianie bez tajemnic" dofinansowanego ze środków Fundacji BGK. 

Zwieńczenie "Skarbów Chełmckiego Wzgórza" był pierwszy koncert VII Międzynarodowego Festiwalu Organowego "Jesień Organowa - Chełmce 2022", który odbył się w dniu 18 września br.
 
Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek