Aktualności

Święto Ulicy Kościelnej za nami

[ 2022-10-17 ]
Po dwuletniej przerwie zorganizowano szóstą edycję Święta Ulicy Kościelnej w Opatówku. W tym roku impreza odbyła się 25 września pod hasłem "Szlakiem gen. Józefa Zajączka", a głównym organizatorem była Fundacja "Inicjatywa dla Opatówka.
Wydarzenie historyczne rozpoczął przemarsz wojsk napoleońskich przez ulicę Kościelną, zakończony obok zabytkowego budynku Biblioteki, w alejce zwanej "Modrodrzewiem". Po nim nastąpiła musztra i pokaz broni z XIX wieku. Licznie zgromadzeni uczestnicy wydarzenia mogli porozmawiać z rekonstruktorami z Pułku 2. Ułanów Księstwa Warszawskiego oraz Pułk 4. Piechoty Księstwa Warszawskiego. Równolegle w sąsiedztwie Domku Gotyckiego tzw. Cukierni trwał piknik historyczny z licznymi stoiskami organizacji i instytucji. Najmłodsi uczestnicy mogli wziąć udział w konkursie plastycznym, skorzystać ze strefy dawnych gier i zabaw czy zagrać w wielkoformatową grę planszową. Za aktywność i wypełnianie zadań na stoiskach można było skorzystać z poczęstunku, przygotowanego przez panie z KGW Opatówek.
 
W dniu Święta swoje drzwi otwarte miała Gminna Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Historii Przemysłu. Ponadto odbył się spacer turystyczny ulicą Kościelną, podczas którego można było poznać sekrety jednej z najstarszych ulic Opatówka. Z kolei na ogrodzeniu placu zabaw została umieszczona wielkoformatowa wystawa zdjęć "Ulica Kościelna wczoraj i dziś", która będzie dostępna jeszcze do końca października.
 
Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili: Krzysztof Nosal, Starosta Kaliski, który wystąpił w stroju z epoki napoleońskiej, a także Mariusz Małoburski, Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Opatówek oraz Jarosław Budka, Radny Rady Miejskiej Gminy Opatówek.
 
Z okazji Święta została wydana okolicznościowa broszura, zawierająca bajkę Łukasz Bernadego pt. "Generał Zajączek i diabelska obietnica". Z kolei Jakub Multan stworzył metodą wektorową obraz Józefa Zajączka, który obecnie jest wystawiony w Muzeum Historii Przemysłu wraz z innymi grafikami z serii "Słynni Kaliszanie".

Organizatorem Święta Ulicy Kościelnej była Fundacja "Inicjatywa dla Opatówka", a współorganizatorami byli: Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów, Muzeum Historii Przemysłu, Stowarzyszenie „LGD-7 – Kraina Nocy i Dni”, Stowarzyszenie Stacja Inspiracja oraz Latarnik Kaliski. Za pomoc w zabezpieczeniu Święta organizatorzy dziękują OSP Opatówek. Projekt był dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

 
Zdjęcia autorstwa Rafała Saganowskiego:Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 [ 22 ] 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek