Aktualności

Zakończył się Festiwal "Jesień Organowa" w Chełmcach

[ 2022-11-09 ]
Cztery koncerty festiwalowe, dwa koncerty edukacyjne oraz prawie półtora tysiąca uczestników - to krótkie podsumowanie w liczbach VII Międzynarodowego Festiwalu "Jesień Organowa - Chełmce 2022", który stał się już historią. Organizatorami kolejnej edycji Festiwalu byli: Fundacja "Inicjatywa dla Opatówka" oraz Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmcach.
Finałowy koncert odbył się 30 października, a w jego trakcie wystąpili: Aleksandra Janowska-Tkacz (flet), Anna Blum (harfa) oraz Michał Markuszewski (organy). W pierwszej i ostatniej części koncertu zebrani melomani mogli usłyszeć dźwięki organów, natomiast w środkowej - wspólną grę fletu i harfy, na którą wielu wyraźnie czekało. W repertuarze koncertu znalazły się dzieła takich kompozytorów jak m.in. C. Franck, A. Vivaldi, G. Bizet, a także improwizacje organowe. Słowo o muzyce opowiedział Mateusz Walczak. Ostatnie wydarzenie tegorocznej "Jesieni Organowej" było okazją do podziękowań i wręczenia upominku, przekazanego przez Fundację na ręce ks. kan. Jerzego Salamona, proboszcza parafii w Chełmcach.
 
W tej edycji Festiwalu odbyły się cztery koncerty z różnorodną obsadą i repertuarem, w tym koncert specjalny poświęcony jubileuszowi 10-lecia od generalnej renowacji instrumentu, która dobiegła końca w 2012 r. Dzięki temu organy Schlag & Söhne cieszą swoim brzmieniem na wysokim poziomie. Ponadto odbyły się dwa koncerty edukacyjne, skierowane do najmłodszych słuchaczy, w formule hybrydowej. Warto podkreślić, że udział we wszystkich wydarzeniach festiwalowych był bezpłatny.
 
Organizatorami kolejnej edycji Festiwalu byli: Fundacja "Inicjatywa dla Opatówka" oraz Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmcach. Projekt dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Fundacji PZU, a koncerty edukacyjne - Powiatu Kaliskiego. Patronat honorowy objął Biskup Kaliski Damian Bryl, a także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyrektorem artystycznym Festiwalu był Łukasz Mosur, a dyrektorem organizacyjnym - Mateusz Walczak.
 
Następna okazja do usłyszenia organów w Chełmcach w koncertowym brzmieniu w przyszłym roku, w ramach kolejnej, VIII edycji Międzynarodowego Festiwalu "Jesień Organowa - Chełmce 2023", na który organizatorzy już dziś zapraszają!
Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek