Aktualności

"Debata" dla uczniów klas I Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku

[ 2022-12-23 ]

28-29 listopada 2022 r. przeprowadzone zostały zajęcia programu wychowawczo - profilaktycznych "Debata" dla uczniów klas I (5 oddziałów) Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku.

Warsztaty zostały przeprowadzone przez trenerów Centrum Działań Profilaktycznych Grzegorz Kucharczyk, Dawid Droździkowski.
Program „Debata” ma za zadanie opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród młodzieży, uświadamia zagrożenia wynikające z korzystania ze środków psychoaktywnych. Realizacja programu oparta jest o metody aktywizujące i służy przyjrzeniu się przekonaniom normatywnym młodzieży i próbie ich modyfikacji. „DEBATA” opiera się na pracy w bezpośrednim kontakcie, na metodach aktywizujących, zawiera scenki czy elementy dramy, co zalecają standardy instytucji międzynarodowych, np. UNODOC.
Program ten jest chętnie wybierany i obecnie zajmuje 4 miejsce w Polsce pod względem liczebności uczestników w ciągu roku.

Program Profilaktyczny Debata to program z zakresu profilaktyki alkoholowej, którego celem jest: wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej, wzrost wiedzy o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych, klaryfikacja wartości w kierunku promocji zdrowego stylu życia, wzmocnienie tendencji do podejmowania abstynencji w sytuacji nacisków środowiskowych. Ponadto zwrócono uwagę na rozwijanie swoich zainteresowań, pasji aktywnie spędzając wolny czas. Młodzież chętnie brała udział w ćwiczeniach, zadaniach, dzięki którym miała możliwość nabywania wiedzy potrzebnej w przyszłości w dokonywaniu właściwych wyborów (bycia trzeźwym). Warsztaty wskazały młodzieży jak cienka jest granica między trzeźwym życiem, a uzależnieniem. Prowadzący zajęcia dokonali właściwego doboru formy przeprowadzenia zajęć, co spotkało się z pochlebnymi rekomendacjami wystawionymi przez młodzież oraz ich opiekunów.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku składa wyrazy podziękowania Markowi Janiakowi Dyrektorowi Zespołu Szkół im. S. Mikołajczyka w Opatówku za zaangażowanie i szczególną współpracę w realizacji zadań profilaktycznych.

Realizacja w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Opatówek na lata 2022-2023.

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek