Aktualności

Profilaktyka - ''Trening zachowań asertywnych z elementami treningu redukcji stresu''

[ 2023-01-02 ]
W Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Opatówku w dniach 1, 8, 9 grudnia 2022 roku odbyły się zwyczajne -niezwyczajne zajęcia warsztatowe dla klas VI, VII, VIII.  Zajęciom towarzyszyły hasła takie jak: ciekawość, doświadczenie, pasja, czyli to wszystko co jest ważne dla uczniów wieku dorastania.
4-godzinne warsztaty profilaktyczne skoncentrowane były na dwóch pojęciach stres i asertywność.
Podczas warsztatu redukcji stresu młodzież dowiedziała się jaki stres służy człowiekowi i jak go wykorzystywać do osobistej motywacji. Określony został też rodzaj stresu, który osłabia funkcjonowanie człowieka i obniża jakość wykonywanych przez niego działań w kontekście szkolnym i życiowym. Zostały przećwiczone techniki uspokojenia się i zmniejszenia napięcia a także rozwinięte zostały postawy akceptacji wobec samego siebie. Podczas zajęć młodzież omówiła również wykorzystywanie stresu jako motywatora, podjęto próby zrozumienia jaki wpływ ma stres na funkcjonowanie fizjologiczne człowieka. Młodzież określiła dotychczasowe sposoby radzenia sobie z tym trudnym uczuciem oraz wyszczególniała konstruktywne metody radzenia sobie z napięciem emocjonalnym podczas styczności z różnego rodzaju stresorami tymi szkolnymi jak i tymi „z życia wziętymi”.
Podczas warsztatu o asertywności w pierwszej kolejności młodzież rozłożyła definicje na czynniki pierwsze. Młodzi ludzie dowiedzieli się, że asertywność to umiejętność, która pozwala człowiekowi na sprawne funkcjonowanie w świecie społecznym, a także jest elementem zdrowej komunikacji w bliskich relacjach z rodziną, przyjaciółmi a także z zupełnie nieznanymi nam osobami. Młodzież pozyskała także umiejętności rozróżniania komunikatu “Ja” od komunikatu “Ty” oraz formułowania asertywnych wypowiedzi.
Zajęcia prowadzone były metodami aktywnymi atrakcyjnymi dla wieku rozwojowego młodzieży wykorzystywane były metody, które angażowały do pracy między innymi: praca w grupach, praca w parach, psychodrama- scenki, dyskusja na forum grupy na tematy ważne dla młodzieży dotyczące wieku adolescencji. Nie zabrakło także dobrego humoru, gier i zabaw integrujących zespoły klasowe. Działanie zostało skoordynowane przez GOPS Opatówek.

Zajęciom przyświecała sentencja: „Dojrzewać to nieskończenie zmieniać siebie samego.” Henri Bergson

Realizator warsztatów Centrum Działań Profilaktycznych Wieliczka. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków budżetu Województwa Wielkopolskiego.

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek