Aktualności

Apel do mieszkańców powiatu kaliskiego

[ 2023-01-10 ]
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku zwraca się do mieszkańców Powiatu Kaliskiego z prośbą o włączenie się w przygotowanie wystawy z okazji 160.rocznicy Powstania Styczniowego pt. ''A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim''.
Drodzy mieszkańcy ziemi kaliskiej,
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku przygotowuje wystawę z okazji 160.rocznicy Powstania Styczniowego pt. „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”. Jest to część projektu, realizowanego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „LGD7-Kraina Nocy i Dni”, Stowarzyszeniem Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział Kaliski, III LO im. M. Kopernika w Kaliszu, ZHP Hufcem Powiatu Kaliskiego oraz Gminnym Centrum Kultury w Koźminku. które otrzymało dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1854”, nadzorowanego przez Biuro „Niepodległa”.

Powiat kaliski, położony w południowej części województwa kaliskiego był terenem ponad stu potyczek powstańczych. Działało tu wiele ważnych dla Powstania Styczniowego postaci. Na cmentarzach kaliskich oraz parafialnych na terenie powiatu zachowało się dużo mogił powstańczych.

Autorzy wystawy pragnęliby, aby mogła ona uzyskać także wymiar rodzinny, oparty o wspomnienia i pamiątki zachowane w naszych domowych zbiorach. Dlatego zwracamy się do wszystkich mieszkańców Kalisza i powiatu kaliskiego – jeśli posiadają Państwo dokumenty, fotografie i wszelkiego rodzaju inne pamiątki rodzinne związane z Powstaniem Styczniowym – o wypożyczenie ich na wystawę. Pokazanie ich z pewnością ubogaci narrację wystawy i nada jej osobisty wymiar.

Realizacja wystawy planowana jest okresie od 25 lutego do 16 czerwca 2023 r.

Prosimy o kontakt w tej sprawie z kuratorami wystawy: dr Ewą Kłysz i dr Jarosławem Dolatem, telefoniczny pod numerem 62 62 7618626, lub na adres mailowy: e.klysz@muzeumopatowek.pl, dzialhistorii@muzeumopatowek.pl

Tekst: Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 [ 22 ] 23
24 25 26 27 28 29 [ 30 ]
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek