Aktualności

Przyjaciele Zippiego

[ 2023-01-11 ]
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku w I semestrze roku szkolnego 2022/2023 skoordynował realizację I części programu wychowawczo profilaktycznego adresowanego do dzieci "Program Przyjaciele Zippiego" w Szkołach Podstawowych w Chełmcach, Rajsku, Tłokini Wielkiej.
Warsztaty przeprowadziły p. Anna Chlebio i p. Ewa Napierała - Kowalczyk posiadające uprawnienia do realizacji programu zajęć wychowawczo -profilaktycznych „Program Przyjaciele Zippiego”.

„Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci w wieku 5-8 lat. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.

Celem programu jest troska o zdrowie, dobre samopoczucie i dobre funkcjonowanie małych dzieci, a także zapobieganie problemom w przyszłości poprzez wyposażenie dzieci w podstawowe umiejętności życiowe, społeczne i emocjonalne, radzenia sobie z trudnościami, ze zmianą i stratą oraz rozwiązywania konfliktów.
Program pokazuje także, jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość i jak ważne jest słuchanie innych, kiedy oni przeżywają trudne chwile.

W trakcie zajęć pojawiło się wiele okazji do zabawy, ćwiczeń i rozmów o sprawach ważnych na tym etapie życia, o przyjaźni, o zmianach jakie zachodzą w nas i wokół nas, o sukcesach i porażkach oraz sposobach radzenia sobie z trudnościami. Dzieci dowiedziały się, że potrafią znaleźć rozwiązanie, że warto i można prosić o pomoc, a także nauczyły się okazywać pomoc innym. Program został bardzo dobrze oceniony przez rodziców, którzy posiadali okazję zaobserwować przemiany swoich dzieci, ale też pochylić się nad ich problemami.

Dzieci bardzo chętnie brały udział w spotkaniach, miały mnóstwo ciekawych pomysłów oraz chętnie opowiadały o różnych sytuacjach, jakie zdarzają się w ich życiu. Rozwijały swoje zdolności aktorskie poprzez udział w odgrywanych scenach. Wykazały się wysokim stopniem zaangażowania, chętnie zabierały głos. Dzieci dzięki zajęciom nawiązały lepsze kontakty z rówieśnikami, otwarcie mówią o swoich uczuciach, nauczyły się pomagać innym oraz poznały różne sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Realizacja w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Opatówek na lata 2022-2023.

Tekst/zdjęcia: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek