Aktualności

Profilaktyka – narada robocza

[ 2023-02-16 ]
W dniu 13 lutego 2023 r. na spotkaniu roboczym w siedzibie GOPS w Opatówku dokonano podsumowania zrealizowanych w 2022 roku zadań w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Opatówek na lata 2022-2023 na rzecz placówek oświatowych Gminy Opatówek.

Posiedzenie zostało zrealizowane na zaproszenie Sebastiana Wardęckiego Burmistrza Gminy Opatówek. Zaproszenie przyjęli: Sekretarz Gminy Opatówek Krzysztof Dziedzic, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu Gminy Opatówek Honorata Wolniaczyk, Edyta Banasiak, Izabela Dubanowicz, Tomasz Mikucki i Marek Janiak, Kierownik GOPS Opatówek Violetta Galant oraz dyrektor ZEAS w Opatówku Arkadiusz Łańduch.

GOPS Opatówek w roku 2022 skoordynował realizację następujących działań na rzecz placówek oświatowych z terenu Gminy Opatówek:
- Szkolenie dla nauczycieli pt. „Procedura Niebieska Karta”;
- Kolonie letnie dla dzieci z programem profilaktycznym;
- Rekomendowane programy profilaktyczne dla uczniów: „Spójrz inaczej na agresję”, Program Domowych Detektywów „Jaś i Małgosia na tropie”, „Fantastyczne możliwości”, „Debata”, „Apteczka        pierwszej pomocy emocjonalnej”, „Archipelag skarbów”, „Program Przyjaciele Zippiego”, „Unplugged”.;
- „Trening zachowań asertywnych z elementami treningu redukcji stresu” dla uczniów - Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.;
- Edukacja rodziców/opiekunów uczniów w zakresie profilaktyki .;
- Kampania społeczna „Przeciw pijanym kierowcom!” w Zespole Szkol im. S. Mikołajczyka w Opatówku.;
- Profilaktyczny rajd rowerowy „Powitanie jesieni”.;
- Turniej o Puchar Burmistrza Gminy Opatówek gry w tenisa stołowego „Żyj zdrowo i sportowo”.;
- Materiały profilaktyczne w przedmiocie uzależnień behawioralnych pt. „Dlaczego młodzież gra w gry hazardowe?”.;
- Materiały profilaktyczne w przedmiocie uzależnień od narkotyków i dopalaczy pt. „Życie i zdrowie masz tylko jedno”, „Dopalacze”.;
- Materiały edukacyjno – profilaktyczne w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom, rozwijające komunikację społeczną: „Gra kreatywna Wzmacniacz”, „Ilustrowane karty do nauki zachowań              społecznych”, „Słowa mają MOC”; „Asertywna Komunikacja w Szkole 1”, „Asertywna Komunikacja w Szkole 2 - outlet”, „Jak pomóc młodym ludziom wejść w dorosłość?”.;
- Książki do realizacji zajęć profilaktycznych na rzecz uczniów w szkołach w zakresie profilaktyki uzależnień, przeciwdziałaniu przemocy: „Emocjonalki”, „Bajkoterapia”, „Jesteś Kimś Wyjątkowym”,      „Bajki terapeutyczne”, „Lew”, „Katar żyrafy”.
- Prasę profilaktyczno – edukacyjną: „Remedium”, „Głos Pedagogiczny”.

Szkoły, w których zrealizowano najwięcej programów profilaktycznych z uwzględnieniem większości grup wiekowych uczniów to Szkoła Podstawowa w Rajsku i Szkoła Podstawowa w Tłokini Wielkiej.

Sebastian Wardęcki Burmistrz Gminy Opatówek złożył gratulacje i podziękowania przedstawicielom placówek oświatowych za wkład pracy i zaangażowanie kadry pedagogicznej. Dyrektorzy szkół otrzymali materiały profilaktyczne do realizacji zajęć na rzecz uczniów będące wyrazem uznania za zaangażowanie i dotychczasową współpracę w realizacji działań z zakresu profilaktyki uzależnień.
Dyrektorzy szkół zgłosili wnioski o: realizację szkoleń dla nauczycieli uprawiających do przeprowadzenia rekomendowanych programów profilaktycznych wskazanych przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, szkoleń dla nauczycieli w przedmiocie procedury „Niebieska Karta”, realizację i udział w Profilaktycznych Kampanii Społecznych, działania w zakresie profilaktyki uzależnień behawioralnych.

Realizacja w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Opatówek na lata 2022-2023.

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek