Aktualności

"20. Rocznica Nadania Imienia Jana Pawła II"

[ 2023-06-05 ]

Są takie dni w życiu każdego człowieka, które na zawsze zapadają w pamięć. Dla Uczniów, Nauczycieli, Pracowników, Absolwentów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Chełmcach do takich dni należą te związane z osobą Patrona szkoły.

103 lat temu na świat przyszedł Karol Wojtyła, który na zawsze zmienił oblicze Polski i świata. Jego niełatwe życie promieniowało świętością, stało się wzorem dla milionów ludzi.

16 października 1978 r., kiedy obejmował Tron Piotrowy, Polacy czuli dumę i wzruszenie. Karola kochali wszyscy a on kochał ich. 22 czerwca 2003 r. Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele naszej szkoły również poczuli niesamowitą radość i dumę. Oto bowiem ten Wielki Człowiek został Patronem naszej szkoły. To był niesamowity dzień, który zmienił  wszystkich związanych z placówką w Chełmcach, uszlachetnił i uwrażliwił , otworzył na innych ludzi. 2 czerwca 2023 r. z łezką w oku wszystkie osoby związane ze Szkołą Podstawową w Chełmcach wspominały wydarzenia sprzed 20 lat. Młodzież pod opieką swoich nauczycieli przygotowała montaż słowno-muzyczny dotyczący życia i działalności Jana Pawła II. Uroczystości przyświecało motto: Każdy z Was jest skarbem, bowiem to o dzieciach właśnie Karol Wojtyła mówił: Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo,(…) przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta oraz Wy jesteście nadzieją świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście moją nadzieją!. 

Tradycją obchodów Dnia Patrona jest konkurs na przysmak Patrona szkoły czyli najsmaczniejszą kremówkę przygotowywaną przez Uczniów i ich Rodziców. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy medal ufundowany przez Włodarzy Gminy Opatówek.

Obchody swoją obecnością uświetniło wielu znamienitych gości. Byli wśród nich:
- Poseł na Sejm RP Piotr Kaleta,
- Piotr Trybek dyrektor gabinetu Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg,
- Agnieszka Grabińska reprezentująca Posła na Sejm RP Andrzeja Grzyba,
- starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu Magdalena Lielbriedis,
- Radny Powiatu Kaliskiego, Sekretarz Gminy Opatówek Krzysztof Dziedzic,
- Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Opatówek Mariusz Małoburski,
- Radna Gminy Opatówek Agnieszka Suchorzewska,
- Radny Gminy Opatówek Jarosław Budka,
- Wicekanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu Halina Sroczyńska,
- dyrektorzy jednostek oświatowych i kulturalnych z terenu Gminy Opatówek,
- Przewodnicząca Rady Rodziców Magdalena Sroczyńska

   W tym roku świętowaliśmy także 240-lecie powstania pierwszej szkoły w Chełmcach. Niezwykłość naszej szkoły, jej klimat, otaczająca przyroda i długa historia sięgają początków 1780 r., kiedy to z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej, miejscowego proboszcza oraz Rady Miasta Kalisza przystąpiono do utworzenia w Chełmcach pierwszej szkoły elementarnej. Trzy lata później w 1783 roku placówka oświatowa została oddana  do użytku. W 1933 roku powołano Komitet Budowy Szkoły Powszechnej w Chełmcach,
a 1 września 1938 r. rozpoczęto budowę nowego budynku, którą zakończono w stanie surowym pod koniec października tegoż roku. Na 31 sierpnia 1939 r. planowano oddanie szkoły, ale wybuch II wojny światowej pokrzyżował te plany. Po zakończeniu wojny, 1 marca 1945 r., rozpoczęto naukę w Szkole Podstawowej w Chełmcach. Rok później poświęcono budynek, z którego uczniowie korzystają do dziś.

   Miłym akcentem był udział w obchodach emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły oraz rodziców uczniów, którzy uczestniczyli w uroczystościach sprzed 20 lat. Wszystkim Przyjaciołom szkoły, przybyłym Gościom oraz Sponsorom i Dobroczyńcom Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II składają serdeczne podziękowania płynące prosto z serca.

   Słowa Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali przyświecają od 20 lat całej szkolnej społeczności. Naszym pragnieniem jest, byśmy przez kolejne lata wymagali od siebie: miłości i poszanowania dla drugiego człowieka, uczciwości, pracowitości i wielu innych ważnych cech. W tym tkwi bowiem wielka tajemnica, którą nam każdego dnia wskazuje Patron Jan Paweł II, tajemnica drogi ku świętości…

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 [ 22 ] 23
24 25 26 27 28 29 [ 30 ]
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek