Aktualności

Minister Marlena Maląg z wizytą na Evencie Rodzinnym w Gminie Opatówek

[ 2023-06-19 ]

17 czerwca 2023 roku Minister Rodziny i Polityki Społecznej spotkała się zarówno z najmłodszymi mieszkańcami gminy, jak i z seniorami na Evencie Rodzinnym "Łączymy Pokolenia" Opatówek-Sierzchów 2023.

Wizyta rozpoczęła się od spotkania z dziećmi na pikniku rodzinnym Przedszkola "Wesoły Smyk" w Opatówku. Na dzieci czekało wiele atrakcji przygotowanych przez pracowników przedszkola oraz radę rodziców: było malowanie kamieni, zaplatanie warkoczy, nie zabrakło też konkursów sprawnościowych i zabaw muzyczno-ruchowych.

Stoisko Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej również oferowało szeroki wachlarz atrakcji takich jak: układanie figur z barwnych pianek,  robienie tatuaży,  malowanie buziek. Pani Minister odwiedzając stoiska wręczała dzieciom pamiątkowe pluszaki, które wywoływały na dziecięcych buziach wiele radości.

Podczas festynu dzieci miały możliwość korzystania z dmuchańców, mogły także wsiąść do wozu strażackiego czy policyjnego oraz zapozować do zdjęcia.  

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko zaprzyjaźnionej jednostki saperów z Inowrocławia. Podczas wydarzenia można było także podziwiać prace podopiecznych z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Cieni Drugiej. Piknik ten był znakomitą okazją do wspólnych zabaw rodziców i dzieci. Humor małym i dużym poprawiały słodkie ciasta upieczone przez mamy przedszkolaków oraz wata cukrowa i popcorn. Piknik rodzinny był możliwy dzięki zaangażowaniu całego Przedszkola "Wesoły Smyk" w Opatówku na czele z Panią Dyrektor Zdzisławą Pawliczak.

Podczas eventu Pani Minister uroczyście przekazała promesę dla Gminy Opatówek w kwocie 2 831 860 zł na utworzenie i utrzymanie miejsc opieki dla dzieci do lat 3. Ważnym punktem spotkania było wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego żłobka. Inwestycja ta możliwa jest dzięki dofinansowaniu w 100% w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych oraz programu "Maluch+". Całkowita wartość inwestycji: 4 456 925,86 zł. 

Kolejną częścią eventu była wizyta zaproszonych gości na dzień otwarty Klubu Senior+ w Sierzchowie, gdzie dokonano uroczystego przecięcia wstęgi. Seniorzy przygotowali krótki występ artystyczny związany z codzienną pracą Klubu. Przedstawiciel Seniorów Stanisław Rogoziński podziękował Pani Minister Marlenie Maląg  w imieniu wszystkich Seniorów za powstanie Klubu Senior+ oraz za wizytę w tak ważnym dniu. Uroczystość uświetnił występ Kapeli Sami Swoi u boku których przygrywał młody skrzypek Szymon Flak oraz Zespołu Opatowianie. Pani Minister dokonała uroczystego wpisu w kronikę Klubu Senior+. Wydarzenie zakończyło się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez seniorów i  przepysznym tortem, była to wspaniała okazja do wspólnych międzypokoleniowych rozmów z Panią Minister, która obdarowała każdego z  seniorów upominkiem.  Klub Senior+ w Sierzchowie powstał dzięki staraniom Gminy Opatówek przy dofinansowaniu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Został utworzony na bazie nieczynnej Szkoły Podstawowej w Sierzchowie budynek ten zawsze był sercem Sierzchowa,  większość uczestników Klubu Senior+  uczęszczała do tej szkoły.                    

W 2023r. Klub Senior+ rozpoczął działalność i znów to ”Serce” zaczęło bić i tętnić życiem. Seniorzy z Gminy Opatówek chętnie i bardzo licznie odpowiedzieli na możliwość wstąpienia w szeregi Klubu. Miejsce to zostało utworzone dla osób starszych, nieaktywnych zawodowo, seniorów. Wynikało  to  z potrzeby starzejącego się społeczeństwa. W Klubie nie ma ludzi , których określa tylko wiek  i liczba. Są to ludzie o wielkich sercach, pasji, z wielkim potencjałem często nieodkrytym, ludzie śmiali, otwarci na nowości i przede wszystkim odważni, którzy często pokonują swoje słabości i lęki. Codziennie od poniedziałku do piątku odbywają się zajęcia min. rehabilitacyjne, manualne, kulinarne, taneczne, rekreacyjne itp. Widać potrzebę bycia razem, bycia i znaczenia w grupie, chęć rozmowy, dzielenia się swoimi troskami, doświadczeniami, a nawet chęć pomagania sobie nawzajem.                                

W uroczystości uczestniczyli: Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Sekretarz Stanu Jan Mosiński, Radny Wojewódzki Andrzej Plichta, Burmistrz Gminy Opatówek Sebastian Wardęcki, Sekretarz Gminy Opatówek oraz Radny Powiatu Kaliskiego Krzysztof Dziedzic , Skarbnik Gminy Opatówek Dagmara Gajewska- Pająk, Przewodniczący  Rady Miejskiej Gminy Opatówek Mariusz Małoburski, Radni Gminy Opatówek, Radny Powiatowy Henryk Kurek, Kierownik GOPS Violetta Galant, Wykonawca Jacek Drosdowski, Inspektor Nadzoru Wojciech Kinastowski, Inspektor Nadzoru Mariusz Jagliński, Komendant Gminny OSP Wiesław Baran, Prezes OSP Sierzchów Krzysztof Tośta, Sołtys Wsi Sierzchów Patrycja Janik, Pracownik Socjalny GOPS Adela Pokojowczyk oraz zaproszeni goście. Uroczystego poświęcenia Klubu Senior+ dokonał Ksiądz Prefekt Parafii Rajsko Lucjan Kupiec. Nad przebiegiem uroczystości w Klubie czuwała Kierownik Klubu Senior+ Anna Marzuchowska.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji Eventu Rodzinnego "Łączymy Pokolenia" Opatówek-Sierzchów 2023 oraz za wspólne uczestnictwo w uroczystości.

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek