Aktualności

Rozwój kultury na terenie Gminy Opatówek

[ 2018-08-10 ]
Zabytkowa cukierenka i budynek dworca PKP w Opatówku to obiekty, które już niebawem odzyskają dawny blask i staną się miejscami, które znów będą tętnić życiem. Zaplanowano także rozbudowę placu manewrowego przy Muzeum Historii Przemysłu. W piątek 10 sierpnia 2018 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kaliszu odbyło się podpisanie umów o współfinansowaniu inwestycji, w którym uczestniczyli Marzena Wodzińska Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Burmistrz Gminy Opatówek Sebastian Wardęcki oraz Wicestarosta Powiatu Kaliskiego Jan Kłysz.
Projekt pn. "Rozwój instytucji kultury na terenie gminy Opatówek" realizowany jest w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020. Oś priorytetowa 4: Środowisko. Działanie 4.4. Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego. Poddziałanie 4.4.4. Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego w ramach ZIT dla rozwoju AKO. Dofinansowanie dla Gminy Opatówek wynosi blisko 1 421 528,59 zł.


Budynek dworca PKP, po termomodernizacji i przebudowie, zaadaptowany zostanie na cele kulturalne, oświatowe i rekreacyjne. Powstanie tam filia Gminnego Ośrodka Kultury, odbywać będą się tam warsztaty i zajęcia. Pomieszczenia udostępnione zostaną mieszkańcom i organizacjom funkcjonującym na terenie Gminy Opatówek.


Planowana jest również przebudowa placu manewrowego zlokalizowanego przy ul. Poniatowskiego, tj. w sąsiedztwie Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Inwestycja ta ma na celu zwiększenie poprawy dostępności i liczby miejsc dla osób odwiedzających muzeum.


Ponadto ramach tego projektu przeprowadzona zostanie także rewitalizacja zabytkowej "cukierenki" zwanej także "domkiem gotyckim''. W ramach zadania zostanie przywrócona budynkowi, tzw. "Cukierni", pełnej sprawności technicznej, w którym obecnie występują różnorodne zniszczenia spowodowane nie zawsze właściwym sposobem remontowania, konserwacji i zabezpieczenia możliwe jest poprzez przeprowadzenie kapitalnego remontu. Budynek znajduje się pod nadzorem konserwatora zabytków. Rewitalizacja domku gotyckiego, w którym powstanie biblioteka publiczna oraz miejsce różnorodnych wystaw będzie miała charakter regionalny, odbiorcami projektu będą mieszkańcy gminy Opatówek jak również mieszkańcy Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i gmin sąsiadujących.


Całkowita wartość projektu to 3 052 648,23 zł. Planowane zakończenie inwestycji to rok 2019.

zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Dokumenty do pobrania:
Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek