Aktualności

Doroczne Nagrody W Dziedzinie Kultury wręczone

[ 2023-09-11 ]
W dniu 08 września 2023r. na dziedzińcu Ratusza w Stawiszynie wręczono nagrody dla ludzi kultury w powiecie kaliskim. Nagrody rzeczone w dziedzinie twórczości artstycznej, upowszechniania i ochrony kultury na wniosek Burmistrza Gminy Opatówek otrzymała : Orkiestra Dęta OSP Chełmce oraz Orkiestra Dęta OSP Rajsko.

Orkiestra Dęta OSP Chełmce

Nieodzownym elementem krajobrazu Chełmc jest Orkiestra Dęta, która podlega jednostce OSP, a w swym repertuarze posiada bogaty zbiór utworów religijnych i świeckich.Orkiestra występuję na wszystkich najważniejszych uroczystościach, towarzyszy większości wydarzeń odbywających się w Gminie Opatówek.Orkiestra powstała w roku 1922 roku. Powstanie Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy OSP Chelmce powstało po roku 2000. Orkiestra dęta występuję na uroczystościach państwowych, kościelnych, strażackich, a ponadto odnosi liczne sukcesy na przeglądach orkiestr i innych wydarzeniach muzycznych (np. I miejsce i II zdobywając na Wojewódzkim Przeglądzie Chórów i Orkiestr Dętych Ziemi Kaliskiej w Ostrowie Wielkopolskim oraz w Kaliszu). Poza oczywistym celem kulturalno - rozrywkowym orkiestra krzewi także dobre zwyczaje i wzorce dla młodzieży, a przy tym podnosi prestiż także samej straży, Chełmc oraz całej Gminy Opatówek. Obecnie orkiestra liczy 25 muzyków. w roku 2022 orkiestra świętowała  swoje 100 lecie dając liczne koncerty. Warto zaznaczyć iż wokalista oraz perkusista orkiestry Marcel Tułacz wystąpił w programie telewizyjnym The Voice Kids dostając się do finału ścisłej 3jki.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Rajsko 

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Rajsko działa nieprzerwanie od 1987 roku. Orkiestra od początku swojego koncertowania bierze czynny udział w uroczystościach kościelnych i środowiskowych. Swoje umiejętności prezentuje na licznych przeglądach i festiwalach orkiestr dętych na terenie naszego gminy, powiatu, województwa, jak i poza jego granicami.  Młodzieżową Orkiestrę Dęta OSP w Rajsku tworzy ponad 40 młodych, zdolnych osób, dla których muzyka jest wspólną pasją. Tak liczne osiągnięcia, wskazane powyżej są efektem ciężkiej i systematycznej pracy całego zespołu. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Rajsku reprezentuje Gminę Opatówek, powiat kaliski i województwo wielkopolskie na licznych przeglądach, festiwalach i koncertach. W czerwcu 2017 roku Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Rajsku obchodziła Jubileusz 30 - lecia działalności artystycznej. W ostatnich latach orkiestra brała udział w VII Międzynarodowym Festiwalu ''Gronalia 2014'' w Grodzisku Wielkopolskim (2014 r.), w V Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Puławach (2015 r.). Zajęła wysokie V miejsce podczas II Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP w Kaliszu i zarazem II miejsce w klasyfikacji powiatowej (2015 r.). W 2017 roku Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Rajsko zdobyła I miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w klasyfikacji powiatowej oraz X miejsce i srebrne pasmo Festiwalu podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych OSP w Częstochowie. W 2022 Orkiestra uczestniczyła w Turnieju Orkiestr Dętych o Kryształowe Koło zdobywając drugie miejsce, Orkiestra uczestniczyła w II przeglądzie orkiestr dętych w Opalenicy (2022r.) oraz w Letnim Festiwalu Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski (2022r.) W tym roku Zarząd Powiatu Kaliskiego przyznał 20 nagród finansowych i rzeczowych w kategoriach: muzyka i upowszechnianie kultury, bibliotekarstwo, , muzealnictwo,  popularyzacja i ochrona dziedzictwa kulturowego,  w  dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania lub ochrony kultury. Nagrody wręczyli – Starosta Kaliski – Krzysztof Nosal, Członek Zarządu Powiatu – Dorota Karpieko oraz Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz.

Zwieńczeniem wieczoru był wyjątkowy koncert, muzyczne spotkanie z poezją naszych wybitnych rodaków. W muzycznych aranżacjach i improwizacjach na poezji Wisławy Szymborskiej, Marii Konopnickiej i Adama Asnyka wystąpili Natalia Niemen i Michał Zator a poezję odczytał znakomity Lech Wierzbowski, aktor kaliskiego teatru. To już drugi koncert tych Artystów ,realizowany w ramach projektu "Życie, choćby i długie, zawsze będzie krótkie. Muzyczne spotkania z poezją, nie tylko Szymborskiej" przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej. Honorowy Patronat na wydarzeniem objął Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, a zadanie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

zdjęcia źródło: https://www.powiat.kalisz.pl/

 

Kalendarz wydarzeń

październik - 2023
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
            [ 1 ]
2 3 4 5 6 7 [ 8 ]
9 10 11 12 13 14 15
[ 16 ] 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 [ 29 ]
30 31          
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek