Aktualności

VII Święto Ulicy Kościelnej w Opatówku za nami!

[ 2023-10-03 ]
W minioną niedzielę 1 października odbyło się VII Święto Ulicy Kościelnej w Opatówku. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem "Podróż do XIX-wiecznego Opatówka". Atrakcje przygotowały organizacje i instytucje na czele z głównym organizatorem - Fundacją "Inicjatywa dla Opatówka".
Ulica Kościelna jest prawdopodobnie jedną z najstarszych w Opatówku. Jej ciekawa i bogata historia skłoniła liczne grono organizatorów do przygotowania po raz kolejny Święta tej ulicy. Program wydarzenia rozpoczął się od przemarszu żołnierzy i rekonstruktorów z XIX wieku: żołnierzy 4. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, powstańców styczniowych i lokalnych rekonstruktorów, po której rozpoczął się piknik historyczny na polanie obok zabytkowego Domku Gotyckiego. Dla najmłodszych czekał szereg atrakcji m.in. zabawa w tkacza, konkurs wiedzy o regionie, mobilna strefa gier i zabaw czy stanowiska rekonstruktorów. Ponadto odbył się spacer turystyczny po ulicy czy pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy Księstwa Warszawskiego.
 
Na finał Święta zorganizowano Koncert Fortepianowy w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Wystąpił pianista Jaime Peñate Conde (Hiszpania), a w programie koncertu znajdą się utwory F. Chopina i I. Albéniza. Koncert był okazją do wręczenia podziękowań współorganizatorom, partnerom i patronom Święta. 

Głównym Organizatorem Święta jest Fundacja "Inicjatywa dla Opatówka". Współorganizatorami są: Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku, Muzeum Historii Przemysłu, Stowarzyszenie Stacja Inspiracja i Stowarzyszenie LGD-7 Kraina Nocy i Dni. Partnerami wydarzenia są OSP Opatówek i Gminny Ośrodek Kultury w Opatówku. Patronem medialnym jest Latarnik Kaliski. Święto odbywa się pod honorowym patronatem Starosty Kaliskiego i Burmistrza Gminy Opatówek. 
 
Projekt dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.
Koncert dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2023.

artykuł: Fundacja Inicjatywa dla Opatówka/ Fot. Rafał Saganowski
Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 [ 22 ] 23
24 25 26 27 28 29 [ 30 ]
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek