Aktualności

Finał VIII Międzynarodowego Festiwalu "Jesień Organowa - Chełmce 2023"

[ 2023-11-02 ]
W minioną niedzielę 29 października zakończył się VIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego „Jesień Organowa - Chełmce 2023”, organizowany przez Fundację „Inicjatywa dla Opatówka” oraz Parafię pw. Narodzenia NMP w Chełmcach. Finałowy koncert Festiwalu miał wyjątkową oprawę z racji udziału gościa zagranicznego.

W trakcie ostatniego koncertu Festiwalu „Jesień Organowa – Chełmce 2023” wystąpiła Mona Rozdestvenskyte (Austria). Organistka jest absolwentką prestiżowych niemieckich uczelni muzycznych w Detmold i Lipsku, prowadzi bogatą działalność koncertową w całej Europie. W programie recitalu znalazły się utwory takich kompozytorów jak F. Mendelssohn Bartholdy, F. Liszt czy R. Schumann. W meandry muzyki wprowadziła swoim prowadzeniem koncertu Izabela Pinczewska-Kubiak. Ostatnie wydarzenie tegorocznej "Jesieni Organowej" było okazją do podziękowań i wręczenia upominku, przekazanego na ręce ks. kan. Jerzego Salamona, proboszcza parafii w Chełmcach, przez Ewę Machelak i Mateusza Walczaka z Zarządu Fundacji „Inicjatywa dla Opatówka”.

Tegoroczna, ósma już odsłona „Jesieni Organowej” obfitowała w różnorodne wydarzenia artystyczne. Odbyły się trzy koncerty festiwalowe, a obok organów melomani usłyszeli gitarę, flet oraz chór kameralny. Ponadto zostały zorganizowane dwa koncerty edukacyjne, skierowane do najmłodszych słuchaczy, w formule hybrydowej. Warto podkreślić, że udział we wszystkich wydarzeniach festiwalowych był bezpłatny.

Organizatorami Festiwalu były: Fundacja "Inicjatywa dla Opatówka" i Parafia pw. Narodzenia NMP w Chełmcach. Festiwal dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – projekt realizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Biskup Kaliski Damian Bryl oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyrektorem artystycznym Festiwalu był Łukasz Mosur, a dyrektorem organizacyjnym - Mateusz Walczak.

Już za rok IX edycja Międzynarodowego Festiwalu "Jesień Organowa" w Chełmcach – będzie to kolejna okazja do usłyszenia zabytkowych organów Schlag & Söhne w koncertowej odsłonie.

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek