Aktualności

Koncert "Viva l'Italia!" w Opatówku

[ 2023-11-22 ]
Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki w Poznaniu wraz z Fundacją "Inicjatywa dla Opatówka" zaprasza serdecznie na koncert "Viva l'Italia!", który odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 18:00 w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Wstęp wolny!
 
 
Tym razem w Opatówku odbędzie się wyjątkowy koncert pod hasłem "Viva l'Italia!", z udziałem międzynarodowego duetu muzyków - czeskiej flecistki, grającej na różnych rodzajach fletów historycznych - Michaeli Koudelkovej oraz polskiego klawesynisty młodego pokolenia - Maurycego Raczyńskiego. Duet ten wykona repertuar baroku włoskiego - usłyszymy takich kompozytorów jak Vivaldi, Corelli, Frescobaldi w oryginalnym brzmieniu dzięki wykorzystaniu kopii instrumentów historycznych. Koncert odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 18.00 w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, a udział w nim jest bezpłatny. Warto podkreślić, że koncert będzie jednocześnie finałem II Międzynarodowego Festiwalu im. Kazimierza Flataua realizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki w Poznaniu oraz ostatnim koncertem organizowanym przez Fundację "Inicjatywa dla Opatówka" w kończącym się roku 2023.


***

Międzynarodowy Festiwal im. Kazimierza Flataua jest wydarzeniem, którego główną ideę stanowi zachowanie pamięci oraz popularyzacja postaci Kazimierza Flataua - wybitnego artysty, naukowca i społecznika; ucznia Wandy Landowskiej; założyciela klasy klawesynu w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu (dziś: Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu), która do dziś kształci kolejne pokolenia klawesynistów. W ramach tegorocznej, drugiej edycji Festiwalu, zaplanowano trzy wydarzenia - dwa koncerty oraz konferencję naukową.  Festiwal dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

***

Kazimierz Flatau był wybitną postacią związaną z Wielkopolską - muzykiem, tłumaczem, wykładowcą w Katedrze Fizyki UAM w Poznaniu, wykładowcą w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu (dziś: Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu), erudytą i działaczem społecznym. Z racji pochodzenia identyfikował się ze społecznością żydowską i zajmował się nauczanie języka jidysz, tłumaczeniami oraz edukacją kulturową. Jako jeden z niewielu uczniów Wandy Landowskiej, otworzył w Poznaniu klasę klawesynu w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, a jego dzieło do dziś jest kontynuowane. Flatau był także jednym z założycieli Stowarzyszenia Astrologów w Poznaniu.
 

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek