Aktualności

Światowy Dzień Recyklingu

[ 2024-03-18 ]
Polacy produkują około 350 kg śmieci na osobę rocznie. Niestety tylko około 1/3 z odpadów trafia do ponownego wykorzystania.
18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu.

Dziś w szczególny sposób promowana jest idea odzyskiwania surowców z odpadów. To znakomita okazja, aby zastanowić się nad znaczeniem recyklingu dla ochrony środowiska naturalnego oraz jaką rolę możemy sami odegrać w tym ważnym procesie. Każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska poprzez prawidłową segregację odpadów.

Przypominamy jak prawidłowo segregować odpady

Metale i tworzywa sztuczne: butelki po napojach (zgniecione butelki PET), opakowania z tworzyw sztucznych, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku, sokach-zgniecione), reklamówki i inne folie (niezabrudzone), puszki po napojach i konserwach, folię aluminiową (niezabrudzoną), opakowania po chemii gospodarczej, doniczki plastikowe. Nie wrzucać: butelek i pojemników z zawartością, leków i zużytych artykułów medycznych, części samochodowych, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i AGD tworzyw piankowych, gum, silikonów, pieluch jednorazowych (pampersów), podpasek, ubrań.

Papier: opakowania z papieru, tektury, kartonu (złożone), gazety i czasopisma, katalogi i ulotki, papier, zadrukowane kartki, książki i zeszyty, torebki i worki papierowe, papier pakowy. Nie wrzucać: papieru zabrudzonego, zatłuszczonego, wilgotnego lub mokrego, papieru na stałe zgrzanego z folią, opakowań wielomateriałowych (np. kartonów po mleku i napojach), pieluch jednorazowych i podpasek, zużytych ręczników kuchennych i chusteczek higienicznych, papierowych worków (np. po cemencie, nawozach i innych materiałach budowlanych), tapet.

Szkło: czyste opakowania szklane (puste), butelki, słoiki, flakony. Nie wrzucać: ceramiki, doniczek, porcelany, kryształów, szkła żaroodpornego, żarówek i świetlówek, reflektorów, luster, szyb (np. samochodowych i okiennych), termometrów, stłuczki szklanej. 

BIO: odpady warzywne i owocowe (obierki itp.), drobne gałązki drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny i korę drzew, resztki jedzenia (bez mięs), skorupki od jajek, fusy po kawie i herbacie. Nie wrzucać: kości zwierząt, resztek mięsa, worków foliowych, odchodów zwierzęcych, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i MDF


Przypominamy o możliwości zainstalowania na swoim telefonie aplikacji Eco Harmonogram

Aplikacja mobilna EcoHarmonogram pozwala na pobranie harmonogramu wywozu odpadów komunalnych podając swój adres zamieszkania. Dzięki automatycznym powiadomieniom dzień wcześniej nie trzeba już spoglądać codziennie do kalendarza.

W aplikacji znajdują się również inne informacje takie jak:

  • jak należy sortować śmieci,
  • gdzie się znajduje i co należy oddawać do PSZOK (punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych),
  • termin płatności za odpady.

 film: https://www.youtube.com/watch?v=QBLNjM7aei0 ukazujący krok po kroku instalację i korzystanie z aplikacji EcoHarmonogram.

 

Kalendarz wydarzeń

listopad - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
        1 2 3
4 5 6 7 8 [ 9 ] 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 [ 21 ] 22 23 24
25 26 27 [ 28 ] 29 30  
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek