Aktualności

Powiatowe spotkanie z kulturą

[ 2018-10-01 ]
W minioną sobotę, 29 września, w sali OSP w Żelazkowie odbyło się tradycyjne, coroczne Powiatowe Spotkanie z Kulturą. Wydarzenie było znakomitą okazją do uhonorowania działających na terenie powiatu kaliskiego osób, zespołów ludowych, orkiestr dętych, kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń za wkład i zaangażowanie w działalność na rzecz rozwoju i promocji powiatu kaliskiego w dziedzinie kultury. Podczas spotkania wręczono łącznie 14 nagród finansowych i 5 nagród honorowych.
Sobotnie Powiatowe Spotkanie z Kulturą rozpoczęło się od muzycznych akcentów. Taki rozwój zdarzeń był możliwy dzięki Młodzieżowej Orkiestrze Dętej OSP w Mycielinie działającej pod kierownictwem Mariusza Trzcińskiego oraz zespołu muzycznego "Niechcice". To właśnie te formacje artystyczne umiliły czas przybyłym gościom jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem wydarzenia. Tuż po muzycznej inauguracji głos zabrali Starosta Kaliski Krzysztof Nosal i Wójt Gminy Żelazków Sylwiusz Jakubowski, którzy swoimi przemówieniami dali sygnał do rozpoczęcia oficjalnej części imprezy.

Uchwałą Zarządu Powiatu Kaliskiego nagrody finansowe w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania lub ochrony kultury za 2017 roku otrzymali: Ewa Kowalczyk-Wiśniewska, Zdzisław Gotfryd, Halina Grzegorek, Marek Kubera, Zespół "Koźminiacy", Stowarzyszenie "Działamy Razem", Koło Gospodyń Wiejskich w Liskowie, Stowarzyszenie Aktywni Rodzice, Zespół Śpiewaczy "Ale Babki", Koło Gospodyń Wiejskich w Michałowie Drugim, Grzegorz Rapś, Grupa Okupniczanki, Koło Emerytów, Inwalidów i Rencistów w Żelazkowie i Zespół Kabaretowo-Ludowy Niechcice.

W wyniku uchwały Zarządu Powiatu Kaliskiego przyznano także nagrody honorowe za działalność w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania lub ochrony kultury za rok 2017. Tego typu wyróżnienia przyznano: Marii Szczap, Janinie Plichcie, Helenie Szych, Fundacji "Inicjatywa dla Opatówka" i Laurze Barbarze Wojtysiak.

Nagrody dla Koła Gospodń Wiejskich w Michałowie Drugim oraz dla Fundacji ''Inicjatywa dla Opatówka'' przyznane zostały na wniosek Sebstiana Wardęckiego Burmistrza Gminy Opatówek i Krzysztofa Dziedzica Radnego Powiatu Kaliskiego.

Koło Gospodyń Wiejskich w Michałowie Drugim działa już przeszło 50 lat. Koło Gospodyń Wiejskich przez cały okres swojej działalności realizuje wiele inicjatyw kulturalno - edukacyjnych skierowanych do mieszkańców sołectwa Michałów Drugi. Organizują życie kulturalno - społeczne dla całej społeczności lokalnej m.in. Tradycyjny Śledzik, Dzień Kobiet, ''Michałki'' Imieniny Wsi, spotkania i wyjazdy integracyjne dla mieszkańców. Ich działalność skupia się na zachowaniu lokalnej tradycji, ciągłości kulturowej, zwyczajów, co promują nie tylko w swojej miejscowości, ale również na terenie powiatu kaliskiego i województwa wielkopolskiego. Członkinie Koła ze swoimi potrawami biorą udział w licznych festiwalach i imprezach. Odnoszą przy tym wiele sukcesów, również na poziomie ponadlokalnym.

Fundacja ''Inicjatywa dla Opatówka'' funkcjonuje od 14 kwietnia 2015 r. i aktywizuje społeczności lokalne Gminy Opatówek i okolic w takich dziedzinach jak: kultura, edukacja, sport, wolontariat czy dobroczynność. Dotychczas Fundacja zrealizowała kilkanaście projektów, m.in.: Międzynarodowy Festiwal "Jesień Organowa" w Chełmcach, Spotkania ze sztuką - Opatówek, Święto Ulicy Kościelnej, akcje charytatywne i inne. Fundacja "Inicjatywa dla Opatówka" współpracuje na wielu płaszczyznach
z samorządem wszystkich szczebli, przedsiębiorcami, organizacjami, instytucjami i osobami prywatnymi.

tekst/zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 [ 22 ] 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek