Aktualności

Podsumowanie III edycji akcji "Dajmy przykład - posprzątajmy Naszą Gminę"

[ 2018-10-02 ]
W dniu 29 września 2018 roku pod patronatem Burmistrza Gminy Opatówek i przy współudziale Koła Polskiego Związku Wędkarskiego Kalisz - Miasto i Towarzystwa Przyjaciół Opatówka odbyła się akcja sprzątania Gminy Opatówek.
Członkowie Koła Polskiego Związku Wędkarskiego Kalisz - Miasto oraz wolontariusze wraz z Burmistrzem Gminy Opatówek i pracownikami Urzędu Miejskiego Gminy Opatówek, posprzątali teren przyległy do zalewu Szałe od strony lasu, natomiast mieszkańcy sołectwa Szałe uporządkowali zalew od strony ul. Kaliskiej. Równocześnie w akcję zaangażowało się Towarzystwo Przyjaciół Opatówka które ponownie posprzątało teren wokół kompleksu "Orlik - 2012" i las przyległy do oczyszczalni ścieków.

Akcja została zorganizowana w ramach edukacji ekologicznej mieszkańców gminy. Uczestnicy sami zaproponowali by takie akcje powtarzać cyklicznie. Już teraz planowane są na wiosnę kolejne edycje, które zostaną przeprowadzone w poszczególnych sołectwach. Szczególne podziękowania należą firmie Jartex Szczepan Jarantowski z Kalisza, która udostępniła kontenery na czas trwania akcji i przetransportowała odpady do zagospodarowania. Również podziękowania dla Związku Komunalnego "Czyste Miasto, Czysta Gmina", którego Gmina Opatówek jest członkiem, za podjęcie uchwały dzięki której odpady ze sprzątania świata trafiły nieodpłatnie do RIPOK "Orli Staw", oraz dla wszystkich członków Koła Polskiego Związku Wędkarskiego Kalisz - Miasto, Towarzystwa Przyjaciół Opatówka oraz wolontariuszy, którzy postanowili swój wolny dzień zadysponować na sprzątanie naszego wspólnego otoczenia.

Miłą niespodzianką dla zmęczonych uczestników akcji była pyszna pizza sprezentowana przez uczestniczkę "sprzątania" właścicielkę Pizzeri Santana z Kalisza. Podsumowując tą akcję społeczną należy zwrócić uwagę, że zebrano 2 pełne kontenery 7m³.

Urząd Miejski Gminy Opatówek zamierza uszczelnić system gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Gminy Opatówek i walczyć z patologią zaśmiecania terenu. W tym celu zakupione zostaną fotopułapki. Ponadto urząd przypomina, że zanieczyszczanie czy zaśmiecanie miejsc dostępnych dla publiczności, a w szczególności drogi, ulicy, placu, ogrodu, trawnika lub zieleńca podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany zgodnie z art. 145 Kodeksu Wykroczeń. W przypadku skierowania sprawy do sądu należy liczyć się z surowszymi konsekwencjami karno - administracyjnymi, a nawet karą grzywny do 5 000 złotych.

 

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek