Aktualności

Promocja nowej książki p. Marianny Kocemby

[ 2018-10-05 ]
W środę 3 października 2018 r. w auli Szkoły Podstawowej w Opatówku odbyła się pełna wrażeń promocja nowej książki p. Marianny Kocemby pt. ''Moja mała ojczyzna Opatówek wspomnienia z okresu wojennego''.
W rolę prowadzących wcieliły się p. Izabela Dubanowicz wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. J. Kusocińskiego w Opatówku oraz p. Agnieszka Kaźmierczak - nauczycielka. Obie panie powitały wszystkich zaproszonych gości. Wśród zgromadzonych, którzy zechcieli skierować swoje ciepłe słowa oraz życzenia dla autorki, znaleźli się m.in.: dyrektor szkoły i historyk Mateusz Przyjazny, Burmistrz Gminy Opatówek Sebastian Wardęcki, Sekretarz Gminy Opatówek, Radny Powiatu Kaliskiego i współinicjator wydawnictwa Krzysztof Dziedzic, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Marlena Kiermas - Gruszka, a także wydawca reprezentujący firmę Edytor p. Sławomir Woźniak.


Pani Marianna została obdarowana przez swoich sympatyków licznymi kwiatami i słodkościami. Nie-zwykle wzruszającej chwili zgromadzeni doświadczyli podczas specjalnie przygotowanego na tę okazję montażu słowno - muzycznego w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Opatówku pod opieką nauczycielek p. Anny Nowackiej, p. Beaty Frydrychowicz, p. Joanny Litwin (dekoracje) oraz p. Do-roty Skinder (fotografia). Sala rozbrzmiała przepięknym śpiewem nawiązującym do nowej publikacji. Młodzież odczytała także wybrane, ciekawe fragmenty ze wspomnień p. Marianny. Ponieważ spotkanie miało formę kawiarenki literackiej obecni goście, przyjaciele i sympatycy autorki długo jeszcze przy kawie i ciastku wspominali swoje dzieciństwo.

Autorka składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do wydania nowej książki (specjalne podziękowania zawarte zostały w publikacji) oraz dyrekcji, nauczycielom, pracownikom i uczniom Szkoły Podstawowej w Opatówku, a także pracownikom Urzędu Miejskiego Gminy Opatówek za tak pięknie zorganizowany wieczór. Organizatorami spotkania byli Szkoła Podstawowa w Opatówku, Urząd Miejski Gminy Opatówek oraz autorka Marianna Kocemba.

Szanowni Czytelnicy
"Nic nie jest tak szlachetne, mocne, zbawienne i przydatne w życiu jak dobre wspomnienia... Kto zgromadził wiele takich wspomnień z dzieciństwa, zaopatrzył się na ca-łe swe życie" - Fiodor Dostojewski. W sercu i pamięci autorki niniejszego opowiadania, wiele jest wspomnień ukrytych, wiele pięknych i dobrych. Niektóre z nich zostały właśnie spisane. Jest mi niezmiernie miło, jest to dla mnie wy-różnienie dane od autora, w roku szczególnym 100 - lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości - zachęcić do przeczytania nowej książki "Moja mała Ojczyzna Opatówek, wspomnienia z okresu wojennego".
Z całego serca tę publikację polecam, krótką i treściwą - jak na olbrzymią wiedzę i serce autorki, publikację ciekawą, w części osobistą, odkrywającą dotychczas nie-znane wspomnienia z okresu wojennego, dla mnie niezmiernie cenne, bo o naszej małej Ojczyźnie. Spisane historie rodzin polskich, niemieckich, żydowskich widziane oczami doświadczonej życiem autorki, wzbogacone ilustra-cjami oraz wybranymi wierszami po prostu trzeba przeczytać. Warto przypomnieć iż dzisiaj prezentowana publikacja jest kontynuacją, niejako uzupełnieniem, wcześniejszej książki p.t. "W cieniu białych brzóz, wspomnienia i zapiski, wczoraj i dziś".
Na koniec chciałbym przedstawić myśl Aleksandra Dumas: "Życie jest wspaniałe, należy tylko spoglądać na nie przez właściwe okulary". Pani Maria takie właśnie oku-lary ma - i co jest niezwykle cenne i wzruszające - czytelnik może przez nie spojrzeć na otaczający nas świat...

Krzysztof Dziedzic

 

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek