Aktualności

Otwarcie wystawy ''Niepodległość w obiektywie, sztuce i pamiątkach'' za nami

[ 2018-10-22 ]
W miniony piątek, 19.10.2018 r. w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku odbył się wernisaż najnowszej wystawy czasowej. Tym razem tematem przewodnim ekspozycji jest 100 - lecie Odzyskania Niepodległości.
Wystawa ta powstała siłą kilku Muzeów. Na wystawie można zobaczyć udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie 4 wystawy fotograficzne związane tematycznie z obchodzoną rocznicą 100.lecia odzyskania niepodległości: ''Tradycje legionowe w Krakowie ''; ''Na szlaku I kampanii Kadrowej Kraków Kielce ''; ''Niepodległość sfotografowana ''; ''Na końcu Ich drogi była Niepodległość ''. Z tych wystaw prezentujemy wybrane fotografie.

Z Muzeum Historii Wojska Polskiego udało się pozyskać kilka autentycznych wojskowych obiektów z okresu międzywojennego m.in. : pas główny żołnierski z kampanii 1939, rogatywkę garnizonową wz. 35 porucznika piechoty z metalowym orłem wykonana przez J.Mirona w Wilnie, Kurtka mundurowa wz. 1927 podpułkownika 2 pułku łączności uszyta przez firmę ''Bracia Senator '' w Warszawie ''. Z Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi wypożyczyliśmy tkaniny z wizerunkami orłów m.in. Makata – serweta ''Serweta w orły '' wg projektu Julii Grodeckiej z 1930r., tkanina żakardowa ''Orły '' wg projektu Heleny Bukowskiej z 1948r. Będzie również możliwość obejrzenia wizerunków orłów na sztandarach ze zbiorów naszego Muzeum mi.in. Narodowej Organizacji Kobiet w Opatówku.

Tradycyjnie otwarciu wystawy towarzyszył program artystyczny. Tym razem usłyszeliśmy muzykę autorstwa Waldemara Rychłego wraz z ''Kwartetem Jorgi'', który zagrał do filmu niemego z 1929r. Film "Ponad Śnieg" oparty jest na podstawie dramatu Stefana Żeromskiego "Ponad śnieg bielszym się stanę" . Akcja filmu toczy się na kresach wschodnich, w czasach współczesnych Żeromskiemu około roku 1918. Jest to historia rodziny kresowej w rzeczywistości I wojny światowej i nadchodzących zmian roku 1918.Muzyka przygotowana do filmu oparta jest na motywach kresowych oraz melodiach ludowych zapisanych przez Oskara Kolberga. To koncert folkowy, łączący różne- tradycyjną muzykę europejską z jazzową improwizacją i z energią akustycznego rockowego grania.

Wszystkich, którzy nie mogli być obecni na otwarciu wystawy zapraszamy do zwiedzania ekspozycji w godzinach pracy Muzeum. Wystawa będzie otwarta do końca grudnia.

Zapraszamy serdecznie!

Tekst/zdjęcia: Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 [ 22 ] 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek