Aktualności

Wizyta studyjna - wymiana doświadczeń

[ 2018-10-23 ]
W dniach 10.10.2018 r.- 13.10.2018 r. 9 - osobowa delegacja z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opatówku gościła w zaprzyjaźnionej Gminie Ricany w Czechach.
Trzydniowy pobyt był okazją do zapoznania się ze specyfiką pracy Organu Socjalnego w Ricanach, odwiedzenia instytucji z nim współpracujących, a także integracji i wymiany doświadczeń między pracownikami. Pierwszy dzień upłynął na długiej podróży i wieczornym zakwaterowaniu w domach pracowników Organu Socjalnego.

Drugi dzień rozpoczął się bardzo intensywnie od wizyty w klubie dla dzieci i młodzieży "Cesta integrace" (Ścieżka integracji), gdzie pracownicy przedstawili prezentację multimedialną oraz opowiedzieli o działalności placówki oferującej różnorodne zajęcia rekreacyjne i programy profilaktyczne. Kolejnym punktem było zwiedzanie Centrum Dydaktycznego Geologii Muzeum Ricany (Geopark). Największą radość zwiedzającym sprawiło poszukiwanie w wodzie czeskich granatów. Następnie delegacja udała się na oficjalne spotkanie ze starostą miasta Ricany p. Vladimirem Korenem. Podczas wspólnego obiadu omówiono funkcjonowanie i strukturę gminy, a delegacja z Polski otrzymała z rąk Burmistrza upominki. Po wizycie w ratuszu uczestnicy wyjazdu odwiedzili Dom Seniora Olga. Placówka oferuje usługi socjalne oraz zapewnia opiekę ambulatoryjną i stacjonarną dla osób starszych. Podczas pobytu goście mieli okazję zobaczyć występ muzyczny przygotowany dla podopiecznych w ramach działaności edukacyjnej i aktywizującej dla seniorów. Po dniu pełnym wrażeń wszyscy spotkali się przy wspólnym grillu.

Kolejnego dnia delegacja z Opatówka odwiedziła nowoczesny Dom Seniorów w Ricanach, który zapewnia kompleksową opiekę medyczną i specjalistyczną. Uwagę zwiedzających wzbudził komfortowo wyposażony obiekt posiadający nowoczesne i przestronne pokoje, sale jadalniane oraz własny ogród z częścią wypoczynkową. Dalej uczestnicy udali się do Zakladni Skola Nerudova w Ricanach (zakładowej szkoły specjalnej), gdzie zostali serdecznie przywitani w języku polskim przez dzieci, zaproszeni na wspólny poczęstunek przez przedstawicieli szkoły, a także obdarowani własnoręcznie przygotowanymi przez uczniów upominkami. Po obiedzie nadszedł czas na zwiedzanie miejscowego Muzeum w Ricanach. Przewodnik opowiedział o historii miasta, a także zaprosił do obejrzenia wystawy dotyczącej okresu I wojny światowej. Następnym punktem zwiedzania była Hajenka – szkółka leśna dla dzieci w wieku przedszkolnym. Koncepcja działania szkółki opiera się na zapewnieniu zdrowego rozwoju dzieci poprzez ich kontakt z naturą. Goście z Polski w godzinach wieczornych zostali zaproszeni przez pracowników Organu Socjalnego na pożegnalną kolację integracyjną, podczas której mogli spróbować przygotowanych specjalnie dla nich czeskich specjałów. W sobotni poranek delegacja udała się do Pragi, aby zobaczyć jej najciekawsze zakątki i dokonać zakupu pamiątek. Po wspólnym obiedzie i pożegnaniu uczestnicy wyjazdu ruszyli w drogę powrotną do Polski.

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek