Aktualności

Obchody 100 - lecia odzyskania niepodległości w SP Rajsko

[ 2018-11-12 ]
Dnia 9 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Rjajsku przyszli ubrani w barwy narodowe (biel i czerwień). Kolory te towarzyszyły uczniom podczas robienia pamiątkowego zdjęcia flagi Polski. Dokładnie o godzinie 11:11 na szkolnym boisku odśpiewany został przez wszystkich uczniów hymn Polski.
Później wspólnie z panią Dyrektor Honoratą Wolniaczyk i wychowawcami klas uczniowie udali się na cmentarz by oddać hołd osobom walczącym o wolność Polski (na grobach zapalone zostały znicze). Starsi uczniowie udali się również w miejsce upamiętniające śmierć powstańców, pod zabytkową sosnę, gdzie uczcili ich pamięć minutą ciszy i zapalili znicze.

W sobotni wieczór, w niezwykłej scenerii parafialnego kościoła, przy współudziale Orkiestry Dętej OSP w Rajsku oraz zespołu muzycznego Dysonans uczniowie naszej szkoły wystąpili z montażem słowno - muzycznym z okazji 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień 11 listopada wieńczy dążenia kilku pokoleń Polaków do odzyskania utraconej na skutek zaborów wolności. Wolność wpisana była i jest w dusze Polaków, powstawała z naszej krwi, w krwawych bojach. I właśnie wolność była motywem przewodnim programu artystycznego zaprezentowanego okolicznym mieszkańcom. Obok znanych pieśni legionowych i niepodległościowych pojawiły się takie utwory, jak "Dziewczyna z granatem" i "Wolność" Chłopców z placu broni. Nie zabrakło także patriotycznych wierszy. Po części artystycznej, tradycyjnie, nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy tablicy katyńskiej przed głównym wejściem do kościoła. Naszą szkołę reprezentowali: p. dyrektor H. Wolniaczyk, nauczyciele, uczniowie i harcerze.
To jednak nie koniec świętowania tej niezwykłej rocznicy. We wtorkowe popołudnie, 20 listopada, przy blasku świec po raz kolejny wybrzmiały dźwięki znanych i lubianych pieśni legionowych, takich jak "Rozkwitały pąki białych róż" czy "O mój rozmarynie". W czasach wielkich zawirowań dziejowych Polakom towarzyszyły słowa i nuty pieśni patriotycznych. Polska pieśń patriotyczna zawsze dodawała sił otuchy i nadziei. Polacy, od kiedy historia pamięta, śpiewali gdy byli szczęśliwi, śpiewali, gdy było im źle. Te pieśni są dowodem polskiego trwania, budzą wspomnienia rodzinnego domu i echa dawnych lat. Są dowodem historii naszego narodu. Były zawsze i niech będą nadal manifestacją naszej wspólnoty i tożsamości narodowej. Na gości czekały przygotowane przez uczniów specjalnie na tą okazję śpiewniki, które zachęcały do wspólnego śpiewania i przeżywania tych podniosłych chwil.

Swoją obecnością zaszczycił nas Dyrektor Zespołu Administracyjno - Ekonomicznego Gminy Opatówek Arkadiusz Łańduch, przybyli też rodzice i okoliczni mieszkańcy. Program artystyczny został przygotowany przez p. M. Burdelak, a oprawa muzyczna to dzieło pań: M. Lewickiej i A. Wegner.

Tekst/zdjęcia: Szkoła Podstawowa w Rajsku

 

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek