Aktualności

V Spotkanie z Babą Wielkanocną

[ 2018-03-26 ]
Okres Świąt Wielkanocnych to nie tylko czas budzącej się do życia przyrody i głębokich przeżyć religijnych, lecz także okazja do zadumy i refleksji oraz rodzinnych i towarzyskich spotkań.
Takie spotkanie wielkanocne jest corocznie organizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Opatówku, pod przewodnictwem Haliny Dobrzańskiej Przewodniczącej KGW Opatówek.

W tym roku z ponad 120 osobową grupą mieszkańców naszej gminy a nawet ościennych gmin, zgromadzonych na sali OSP Opatówek spotkali się: Paweł Bąkowski Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Opatówek i Mateusz Walczak Radny Rady Miejskiej Gminy Opatówek.

Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Palemki- rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek - ozdabiane kwiatkami, mchem, ziołami, kolorowymi piórkami. W dawnych czasach po poświęceniu palemki biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połknięcie jednej poświęconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów. Panie z KGW Opatówek to mistrzynie w robieniu świątecznych palemek z gałązkami bukszpanu i kolorowymi kwiatami z bibuły. Przygotowane palemki były ozdobą spotkania wielkanocnego.

Na bogato zastawionych stołach królowały baby wielkanocne, ciasta wielkanocne oraz potrawy świąteczne: różnego rodzaju sałatki i rolady wykonane przez członkinie KGW. Duzy wkład w przygotowanie spotkania wniosły: Maria Miluśka z KGW Opatówek i  Krystyna Nowak z Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Spotkanie z Babą Wielkanocną zakończone zostało licznymi konkursami z nagrodami.

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 [ 22 ] 23
24 25 26 27 28 29 [ 30 ]
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek