Konferencja miała na celu podsumowanie dwóch lat programu Rodzina 500+ oraz wymianę doświadczeń i uwag, co do tego rządowego programu. Wicewojewoda Wielkopolski Marlena Maląg w swoim wystąpieniu szczególnie podkreśliła zaangażowanie samorządów w realizację programu, a także przedstawiła realizowany przez Województwo Wielkopolskie program ''Województwo Wielkopolskie Przyjazne Rodzinie''. Jednym z laureatów tegoż programu była Gmina Opatówek, która otrzymała stosowane wyróżnienie. Gmina Opatówek została dostrzeżona za działalność placówki wsparcia dziennego - Świetlicy Środowiskowej ''Słoneczko'', działalność edukacyjną tj. rozwój oświaty gminnej (w tym bazy materialnej), rozwój bazy sportowej i rekreacyjnej (boiska sportowe, place zabaw itp.) oraz wyjątkową na region Wielkopolski budowę przedszkola. Gmina Opatówek na w/w działania zarówno inwestycyjne jak i tzw. w kapitał ludzki w ostatnich kilkunastu latach przeznaczyła kilkadziesiąt milionów złotych.
W konferencji uczestniczyli liczni prelegenci, którzy przedstawili trzy główne bloki tematyczne, tj. wpływ programu Rodzina 500+ na sytuację materialną rodzin - zauważono znaczne zmiejszenie ubóstwa, szczególnie finansowego; rozważane jest także tzw. łączone wsparcie rodzin, czyli dochodowe oraz usługowe, program przyniósł ewidentną poprawę bytową rodzin. Wpływ programu Rodzina 500+ na sytuację demograficzną - podkreślono, iż rządowy program wzmacnia pozytywne trendy w polskich rodzinach, odnotowano wzrost liczby urodzeń, np. w roku 2016 było to 382 tys. urodzeń, a w roku 2017 403 tys. urodzeń. Wpływ programu Rodzina 500+ na jakość życia rodzin, inwestycja w kapitał ludzki - program jest pozytywnie postrzegany przez blisko 77% respondentów (badanie CBOS marzec 2018 roku), zauważa się wzrost szacunku dla rodzin, następuje niemal likwidacja stygmatyzowania i mitów, co do rodzin wielodzietnych; poprawa postrzegania rodziny, jako najważniejszej jednostki w naszym życiu i najdoskonalszej inwestycji w państwie.
Po zakończeniu konferencji odbyło się spotkanie m.in. z Minister Elżbietą Rafalską oraz innymi uczestnikami, podczas którego przeprowadzono kuluarowe dyskusje.
W tym samym dniu grupa samorządowców z Województwa Wielkopolskiego na czele z Wicewojewodą Marleną Maląg odbyła spotkanie robocze w Ministerstwie Rozwoju, które było okazją do wymiany doświadczeń i uwag na temat planowanych działań i nowych programów rządowych skierowanych także do samorządów.