Aktualności

Światełko Betlejemskie jest już w Opatówku

[ 2018-12-20 ]
''Światło, które łączy'' to hasło tegorocznej edycji Betlejemskiego Światła Pokoju, które już po raz kolejny wyruszyło w świat dzięki harcerzom i skautom.
19 grudnia dotarło ono także do Urzędu Miejskiego Gminy Opatówek. Druhny Paulina Leszczyńska i Julia Sztrajt wraz z harcmistrzem Marią Jolantą Marciniak z Hufca ZHP Powiatu Kaliskiego przekazali Światełko na ręce Sekretarza Gminy Opatówek Krzysztofa Dziedzica. Ogień Betlejemski Harcerze odebrali 16 grudnia podczas mszy świętej w poznańskiej Bazylice kolegiackiej Matki Bożej Nieustającej Pomocy św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa i to właśnie ten ogień rozbłyśnie podczas tegorocznych świąt.

Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Rok później patronat nad akcją objęli austriaccy skauci. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji - szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.
Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 [ 22 ] 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek