Aktualności

Spotkanie opłatkowe strażaków

[ 2018-12-31 ]
9 grudnia 2018 r. w sali OSP w Rajsku odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe delegatów Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Opatówku oraz przedstawicieli środowisk współpracujących z OSP.
Uroczystość poprzedziło zebranie organizacyjno-szkoleniowe dla członków ZOG ZOSP w Opatówku. Edward Bilski, prezes OSP Rajsko i Bogdan Marszał, prezes ZOG ZOSP RP w Opatówku otworzyli zebranie i powitali przybyłych. Część szkoleniową prowadził Maciej Saganowski, młodszy brygadier PSP Kalisz. Tematem szkolenia było postępowanie w przypadku zdarzeń dotyczących przewodów kominowych. Omówił aspekty techniczne oraz prawne związane z częstymi w okresie grzewczym typami zdarzeń oraz obowiązki ich właścicieli lub zarządców. Tradycją zebrań opłatkowych organizowanych co roku w innych OSP jest przedstawienie rysu historycznego i najnowszych dokonań gospodarza. Tutaj OSP Rajsko zaprezentował Mirosław Jaśkiewicz, sekretarz zarządu. Zwrócił szczególną uwagę na ostatnie sukcesy Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Rajsko. Prezes ZOG ZOSP RP w Opatówku Bogdan Marszał zajął się sprawami bieżącymi Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Opatówku, m.in. dotyczącymi zbliżającej się kampanii sprawozdawczej oraz zaapelował o wysłanie pocztów sztandarowych z OSP na Apel Pamięci 15.12.2018 r. do Poznania.

Stanisław Wiesław Baran, komendant gminny poinformował o przekazaniu sprzętu zakupionego dla OSP w gminie z Funduszu Sprawiedliwości. Z zadowoleniem zauważył podniesienie poziomu zaopatrzenia i konserwacji sprzętu oraz remiz OSP w gminie. Poinformował o zgłaszanym zapotrzebowaniu w umundurowaniu i szkoleniach oraz przedstawił statystyki wyjazdów OSP w gminie w 2018 r. Dh Mariusz Małoburski zwrócił uwagę na problem częstych wyjazdów do podpaleń resztek z produkcji pomidorów pod osłonami. Krzysztof Dziedzic podziękował wszystkim za gotowość do uczestnictwa w akcjach gaśniczo - ratowniczych, a także osobom zaangażowanym w sprawy administracyjne, szczególnie w obsługę wniosków do Funduszu Sprawiedliwości. Jako przedstawiciel Urzędu Miejskiego Gminy Opatówek zaoferował dalsze wsparcie dla OSP w sprawach formalnych.

Podziękowania złożyli także komendant Stanisław Wiesław Baran, dh Henryk Łazarek i Mariusz Małoburski. Krzysztof Karolewski, prezes OSP Opatówek poinformował o przebiegu akcji organizowanej przez Stowarzyszenie "Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce", w którą zaangażowany jest Tomasz Chojnacki z OSP Opatówek. Podziękował w jego imieniu jednostkom, które włączyły się do tych działań: OSP Opatówek, OSP Rajsko i OSP Sierzchów. Kolejnym punktem było odczytanie przez skarbnika ZOG Daniela Janiaka sprawozdania finansowego, co zakończyło część roboczą tego dnia.

Druga część spotkania nosiła charakter uroczystego spotkania przy świątecznym stole. Oprócz druhów z OSP w gminie Opatówek obecni byli przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujących z OSP, przedstawiciele władz samorządowych gminy i radni z terenu działania OSP Rajsko. Prezes Edward Bilski i prezes Bogdan Marszał przywitali wszystkich przybyłych. Następnie rolę prowadzącego przejął dh Wojciech Woźny z OSP Rajsko. Każdy z gości otrzymał kartki z życzeniami świątecznymi od dyrekcji, nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej w Rajsku. Głos zabierali: Krzysztof Dziedzic - Sekretarz Gminy Opatówek, Paweł Bąkowski - Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Opatówek i Honorata Wolniaczyk - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rajsku.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rajsku wystąpili z kolędami i piosenkami świątecznymi oraz jasełkami. Przedstawienie przygotowano pod kierunkiem Elżbiety Wosiek i Mariusza Maciaszka ze Szkoły Podstawowej w Rajsku. O poświęcenie opłatków, słowo wprowadzenia w atmosferę wigilijną został poproszony ks. Piotr Bałoniak, proboszcz parafii Rajsko. Wspólnie odmówiono modlitwę, wszyscy zebrani sięgnęli po przygotowane opłatki i podchodząc do siebie, składali życzenia. Spotkanie zakończył poczęstunek przy stole z tradycyjnymi wigilijnymi daniami. Uroczystości towarzyszył występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Rajsko pod kierunkiem Adriana Wałowskiego. Zaprezentowano także album "W jedności siła" wydany przez Zarząd Główny ZOSP RP, znajdujący się w zbiorach Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku, który zawiera liczne fotografie OSP z naszej gminy.
Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek