Aktualności

Od Kalisii do Kalisza. Skarby doliny Prosny

[ 2019-02-04 ]
W piątek 1lutego 2019 w gmachu Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku miało miejsce otwarcie, pierwszej w nowym roku, wystawy czasowej pt. ''Od Kalisii do Kalisza. Skarby doliny Prosny''.
Ekspozycja powstała w związku z obchodami jubileuszu ''Osiemnastu i pół wieku Kalisza''. Przedstawia ona najcenniejsze zabytki archeologiczne z Kalisza i okolic ze zbiorów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu oraz Stacji Archeologiczne Instytutu Archeologii Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Na wystawie dominują monety, licznie znajdowane w dolinie Prosny. Ilustrują one bogatą historię Kalisza i południowej Wielkopolski, od okresu epoki brązu po późne średniowiecze.

Na ekspozycji można obejrzeć unikatowe artefakty: celtyckie statery produkowane prawdopodobnie pod Kaliszem na przełomie er, monety i ozdoby z okresu cesarstwa rzymskiego związane z funkcjonowaniem „Szlaku bursztynowego”, liczne monety wczesnośredniowieczne, m.in. denar Bolesława Chrobrego z przedstawieniem starzały- pierwszą polską monetę, niezmiernie rzadkie denary Sieciecha- palatyna Władysława Hermana i emisje denarów krzyżowych księcia Zbigniewa- starszego brata Bolesława Krzywoustego, pochodzące z jednego z największych skarbów wczesnośredniowiecznych z terenu Polski ze Słuszkowa.

Wernisaż wystawy cieszył się ogromną popularnością, przybyło 200 gości. Swoją obecnością zaszczycił Muzeum również Tadeusz Baranowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Otwarciu towarzyszyła prelekcja Leszka Ziąbki i Adama Kędzierskiego pt. ''Historia monetami pisana. Najnowsze znaleziska monet w Kaliszu i regionie'', wspomniano również o najnowszych znaleziskach w Kościele Franciszkanów - unikatowym naśladownictwie grosza weneckiego i denarze Kazimierza Wielkiego prawdopodobnie wybitym w Kaliszu lub Brześciu Kujawskim.

Atrakcją był również koncert młodych muzyków z zespołu "Alla Semibreve" z MDK, pod kierunkiem Łukasza Pieniążka.

Wystawę będzie można zwiedzać do końca marca tego roku. Dla grup zorganizowanych jest możliwość skorzystania z lekcji muzealnej dotyczącej tej wystawy. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu 62-76-18-626 (sekretariat Muzeum).

tekst/zdjęcia: Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 [ 22 ] 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek