Dawne stwory, potwory i cudaki Wielkopolski Wschodniej
[ 2019-02-07 ]
Bohaterką spotkania, zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Braci Gillerów w Opatówku 7 lutego 2019 r. była Marta Kaleta, absolwentka etnologii na Uniwersytecie Łódzkim.
Marta Kaleta – urodziła się i wychowała w Łodzi, ale z miłości do męża i Wielkopolski Wschodniej zamieszkała w Kaliszu.Prace licencjacką poświęciła różnicom kulturowym pomiędzy Japonią a krajami kultury zachodniej; zaś magisterską: symbolice kulturowej w japońskiej popkulturze, na przykładzie komiksu i animacji. Do innych Jej zainteresowań badawczych należą także: medycyna ludowa, symbolika kulturowa, szeroko rozumiana słowiańszczyzna i tematyka ziemiańska.
Na spotkaniu, które ze względu na duże zainteresowanie zostało przeniesione z biblioteki do sali GOK–u, opowiadała o swojej pracy nad zagadnieniami wierzeń ludowych występujących w Wielkopolsce od czasów przedchrześcijańskich, aż po współczesność. Dzięki dużej rozpiętości wiekowej uczestników spotkania, można było zaobserwować, że grupa urodzona po roku 2000 zna niektóre ze stworzeń pochodzących z mitologii, czy legend słowiańskich, głównie dzięki grom komputerowym, filmom i powieściom. Starsi zaś chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami o niezwykłych opowieściach zasłyszanych od członków rodzin i lokalnych społeczności.
P
odsumowując klimat spotkania, analizując dawne wierzenia i historie można śmiało powiedzieć, że choć nasi przodkowie nie posiadali dzisiejszej wiedzy o świecie i nie umieli racjonalnie tłumaczyć otaczających ich zjawisk, to na pewno mieli wspaniałą wyobraźnię. Te niezwykłe opowieści przekazywane od najdawniejszych czasów dawały podwaliny baśniom, mitom i legendom. Dziś odnajduje się je w fantastyce: niezwykłych powieściach, filmach, czy grach komputerowych stanowiących element przyjemności i rozrywki dnia codziennego, tak ważny dla rozwoju wyobraźni. Organizatorzy spotkania dziękują dyrektorMieczysławie Jaskule za umożliwienie organizacji spotkania w GOK-u.
Tekst: Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku