O Wiłkomirskich napisano już kilka książek, prac magisterskich i licencjackich, powstały filmy, nakręcono wiele wywiadów, sami bohaterowie naszej opowieści są autorami wspomnień. W 2005 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie miała miejsce wystawa poświęcona życiu i twórczości Kazimierza. Obecna ekspozycja jest jednak pierwszą próbą ukazania dziejów życia całej rodziny – ojca Alfreda oraz jego pięciorga dzieci. Zamierzeniem jej twórców jest zapoznanie publiczności z bogatym dorobkiem artystycznym Wiłkomirskich, z wykonaniami muzycznych dzieł poszczególnych artystów, ale także ukazanie ich bogatych, odmiennych od siebie i wyjątkowych osobowości. Przedstawiono również związki rodziny z Kaliszem, gdzie mieszkali w latach 1921 - 1926 i Opatówkiem, w którym ochrzczony został Józef. Wystawa adresowana jest do bardzo szerokiego kręgu odbiorców, ale szczególnie chcielibyśmy ją dedykować dzieciom i młodzieży, dla których może być okazją do refleksji nad własnymi wyborami i życiem.
Realizacja wystawy możliwa była, dzięki bogatej spuściźnie przekazanej Fundacji przez członków rodziny - przede wszystkim Wandę, Kazimierza i Józefa. Ogromna ilość programów, afiszy, ulotek, listów prywatnych i oficjalnych, rękopisów, nut, fotografii na stałe przechowywana jest w Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu oraz Bibliotece Miejskiej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Zaprezentowano także skany dokumentów archiwalnych (akty urodzeń, małżeństw, zgonów mających miejsce w Kaliszu) ze zbiorów Archiwum Państwowego w Kaliszu. Ekspozycję ubogaciły tak cenne obiekty jak: frak dyrygencki Józefa, odlew jego dłoni autorstwa Joanny Bruś – Kosińskiej (wykonany dla MHP w Opatówku w 2015 r. z okazji Roku Rodziny Wiłkomirskich), suknia koncertowa Wandy (ze zbiorów Pani Christine Jezior z Bremen w Niemczech, autorki filmu o skrzypaczce) oraz wiolonczela Kazimierza.
Wernisaż ubogacił koncert w wykonaniu pianistki dr Mileny Antoniewicz, Jakuba Śmigielskiego (skrzypce) oraz 9 - letniej, niezwykle utalentowanej skrzypaczki Michaliny Reksy (uczennicy J. Śmigielskiego z PSM w Kaliszu).
Wystawę można obejrzeć do 16 czerwca br.