Aktualności

Z wizytą w ukraińskiej Marianówce

[ 2019-07-12 ]
Święto Kupały to jedno z ważniejszych świąt w letnim okresie na Ukrainie. Każdorazowo gromadzi ono liczne grono mieszkańców i gości, wśród których w tym roku znalazła się również czteroosobowa delegacja z gminy Opatówek.
Na zaproszenie włodarzy miasta partnerskiego - Marianówki delegacja w składzie: Burmistrz Gminy Opatówek Sebastian Wardęcki, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Gminy Opatówek Wojciech Pokojowy i Marek Szlenkier oraz ks. Prałat Władysław Czamara, miała okazję uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Delegacja została mile przyjęta przez mieszkańców Marianówki. Dzięki ich gościnności przedstawiciele gminy Opatówek mogli bliżej poznać funkcjonowanie tejże miejscowości. Marianówka jest osiedlem typu miejskiego położonym w obwodzie żytomierskim. Liczy blisko 1 500 mieszkańców, z których ok. 80% jest pochodzenia polskiego. W miejscowości funkcjonuje przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła średnia oraz przyszkolna biblioteka. Głównym pracodawcą w regionie jest huta szkła wytwarzająca butelki do farmaceutyków, zatrudniająca ponad 400 osób.

Zwieńczeniem wizyty był udział w obchodach Nocy Kupały. W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy miasta, lokalne władze i zaproszeni goście. Była to tradycyjna uroczystość, organizatorzy w pełni zadbali o jej oprawę. Nie zabrakło ogniska, puszczania wianków i innych atrakcji. Obchody zakończyły się wspólnym biesiadowaniem.

Wizyta, której towarzyszyła wymiana doświadczeń na temat funkcjonowania miejscowości oraz udział w lokalnych uroczystościach, była okazją ku podtrzymaniu partnerskich relacji.

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek