Aktualności

Wizyta studyjna - wymiana doświadczeń

[ 2019-09-18 ]
W dniach od 11 do 14 września br. 7-osobowa delegacja z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opatówku gościła w zaprzyjaźnionej Gminie Ricany w Czechach.
Czterodniowy pobyt był okazją do zapoznania się ze specyfiką pracy Organu Socjalnego w Ricanach, odwiedzenia instytucji z nim współpracujących, a także integracji i wymiany doświadczeń między pracownikami.

Pierwszy dzień rozpoczął się przywitaniem przyjezdnych przez pracowników Organu Socjalnego oraz oprowadzeniem ich po miejscu pracy. Po południu odwiedzono najciekawsze miejsca w Ricanach: ruiny zabytkowego zamku pochodzącego z XIII wieku, z którego do dziś zachowały się dwie ściany głównego budynku, ratusz i miejscowy kościół, po czym udano się do miejsca zakwaterowania w domach pracowników Organu Socjalnego.

Drugi dzień rozpoczął się bardzo intensywnie od wizyty w Zakladni Skola Nerudova (zakładowej szkole specjalnej). Uczestnicy zostali przywitani przez dzieci w języku polskim oraz otrzymali własnoręcznie przygotowane przez uczniów upominki. Dyrekcja oprowadziła odwiedzających po budynku szkoły, począwszy od przedszkolaków do najstarszych klas. Zaproszono na wspólny poczęstunek, gdzie omówiono specyfikę pracy szkoły. Kolejnym punktem wyjazdu było miasto Kutna Hora. Niezwykła panorama miasta wraz ze wzgórzem, na którym króluje późnogotycka Katedra Św. Barbary zrobiła na uczestnikach duże wrażenie. Odwiedzono także Centrum Socjalnych Służb w Kutnej Horze, gdzie przebywają osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Wieczór zakończono wspólną kolacją z przedstawicielami władz miasta Ricany.

Trzeci dzień rozpoczął się wizytą w Domu Seniora Olga w Ricanach, który zapewnia kompleksową opiekę ambulatoryjną i stacjonarną dla osób starszych. Uwagę zwiedzających wzbudził komfortowo wyposażony obiekt posiadający nowoczesne i przestronne pokoje, a także własny ogród z częścią wypoczynkową. Później uczestnicy wyjazdu udali się do Pragi - stolicy Czech. Wyjątkowym punktem wizyty był rejs statkiem po Wełtawie, z którego podziwiali praskie zabytki, przepłynęli m.in. pod słynnym mostem Karola, a także skosztowali pysznego regionalnego obiadu. Następnie wybrali się na spacer po starówce z historycznym ratuszem, na ścianie którego znajduje się zegar astronomiczny oraz po historycznych uliczkach dzielnicy żydowskiej. Po dniu pełnym wrażeń wszyscy spotkali się przy wspólnej pożegnalnej kolacji. W ostatnim dniu po śniadaniu nastąpiło pożegnanie i powrót do Polski.
Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek