Aktualności

Archiwa Rodzinne Niepodległej

[ 2019-09-25 ]
Archiwa Państwowe 24 września rozpoczęły projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Przechowywane w domowych zbiorach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii poszczególnych ludzi, rodzin i lokalnych społeczności. Nieraz zapomniane i podniszczone czekają na ponowne odkrycie, na poszukiwaczy rodzinnej historii - Rodzinnych Archiwistów, którzy otoczą je opieką i przywrócą im dawną świetność. Do nich i do wszystkich tych, którzy pamiętają o śladach pozostawionych przez przodków i troszczą się o nie – a chcieliby robić to jeszcze lepiej, skierowany jest projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej.

W ramach projektu, 30 września 2019 r., w Dniu Archiwistów, ustanowionym w tym roku przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, w godzinach popołudniowych w każdym archiwum państwowym zaplanowano warsztaty, gdzie zaprezentowane zostaną przez archiwistów m.in. sposoby porządkowania i opisywania archiwów rodzinnych, techniki samodzielnej konserwacji i digitalizacji materiałów archiwalnych, metody prowadzenia badań genealogicznych i odczytywania dawnego pisma.

Archiwum Państwowe w Kaliszu przygotowało:
- warsztaty genealogiczne i konserwatorskie dla uczniów liceum ogólnokształcącego (godz. 12.00),
- warsztaty konserwatorskie dla darczyńców Archiwum (14.00),
- warsztaty konserwatorskie dla wszystkich zainteresowanych (od godz. 16.00 do 18.00), którzy powinni przynieść ze sobą własne, wybrane, oryginalne dokumenty lub fotografie, które zastaną poddane zabiegom profilaktyczno-konserwatorskim.

Uczestnicy będą mogli rozwiązać Quest z nagrodami, który sprawdza ogólną wiedzę o archiwach państwowych.

Ponadto w każdym archiwum państwowym, także w Kaliszu, uruchomione zostały bezpłatne punkty konsultacyjne, gdzie można indywidualnie, po uprzednim umówieniu się z konserwatorem, uzyskać pomoc i fachową poradę na temat sposobów prowadzenia archiwum rodzinnego, w tym zabezpieczenia starych rodzinnych dokumentów i fotografii.

Na warsztatach konserwatorskich, zarówno tych zbiorowych, jak i indywidualnych, zapewniamy, bezpłatnie, materiały konserwatorskie (teczki i koperty bezkwasowe, obwoluty do zdjęć).

W ramach projektu archiwa chciałyby również pozyskać cenne i unikalne materiały związane z odzyskaniem niepodległości i odbudową państwa polskiego w latach 1918-1939, w postaci oryginałów lub cyfrowych kopii wykonanych przez archiwum. Wybrane pamiątki z domowego archiwum wraz z opisem historii rodzin zaprezentowane zostaną, za zgodą uczestników projektu, na stronie internetowej Archiwa Rodzinne Niepodległej. W wyniku realizacji przedsięwzięcia powstanie narodowa kolekcja niepodległościowa, której współtwórcą będzie mógł zostać każdy Rodzinny Archiwista.

Koordynatorami projektu w Archiwum Państwowym w Kaliszu są: Grzegorz Waliś (tel. 767 10 22 w. 84; gwalis@archiwum.kalisz.pl) oraz Estera Wałęsa (tel. 62 767 10 22 w. 90; ewalesa@archiwum.kalisz.pl). Wszelkie informacje są dostępne także na stronie internetowej Archiwum (www.archiwum.kalisz.pl).
Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Kalendarz wydarzeń

kwiecień - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
1 2 3 4 [ 5 ] 6 7
8 9 10 11 [ 12 ] 13 14
15 16 17 18 19 20 [ 21 ]
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek