Aktualności

Spotkanie profilaktyczne w Świetlicy Środowiskowej ''Słoneczko''

[ 2019-10-22 ]
W dniu 18.10.2019 r. w Świetlicy Środowiskowej ''Słoneczko'' w Opatówku odbyło się spotkanie profilaktyczne z Dzielnicowym Komisariatu Policji w Opatówku p. Arturem Woźniakiem i Asystentem rodziny p. Joanną Sieradzką.
Głównymi tematami poruszonymi podczas spotkania były: odpowiedzialność prawna osób nieletnich, czyny karalne najczęściej popełniane przez młodych ludzi oraz cyberprzemoc. Wychowankom zdefiniowano czym jest czyn karalny oraz kim jest nieletni, omówiono zjawisko demoralizacji i jej przejawy, takie jak: wagarowanie, wandalizm, zachowania agresywne, palenie papierosów, picie alkoholu, przedstawiono również środki jakie może zastosować sąd rodzinny i nieletnich wobec sprawców czynów karalnych i osób przejawiających cechy demoralizacji.


W trakcie spotkania dużą część czasu poświęcono zagadnieniu cyberprzemocy. Dzielnicowy opowiedział o zagrożeniach jakie mogą wynikać z niewłaściwego korzystania z sieci, zaznaczył że wysyłanie SMS - ów i e - maili o obraźliwej treści, wyzywających, straszących lub poniżających kogoś, a także robienie zdjęć, nagrywanie filmików i udostępnianie ich bez zgody osoby nagrywanej również stanowi formę przemocy. Po pogadance dzieci obejrzały filmik tematyczny, po którym chętnie podzieliły się swoimi spostrzeżeniami, opowiedziały o swoich doświadczeniach związanych z korzystaniem z mediów elektronicznych. Temat wzbudził duże zainteresowanie, wychowankowie mieli wiele pytań. Odpowiedzi pomogły usystematyzować ich wiedzę tak, by mogli bezpiecznie poruszać się w sieci.

Na zakończenie dzieci otrzymały profilaktyczne ulotki i dowiedziały się gdzie można zwrócić się po pomoc oraz jak prawidłowo reagować w sytuacjach zagrożenia.
Celem realizowanych zajęć było przede wszystkim wykształcenie u wychowanków odpowiedzialności za podejmowane działania i uświadomienie im ich konsekwencji.

Tekst: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 [ 22 ] 23
24 25 26 27 28 29 [ 30 ]
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek