Aktualności

Podwieczorek przy warzywnym stole w Opatówku

[ 2019-10-28 ]
Podwieczorek przy warzywnym stole - pod takim hasłem odbyło się sobotnie spotkanie w Opatówku. To wydarzenie organizowane od 20 już lat przez Gminny Ośrodek Kultury w Opatówku i Urząd Miejski Gminy Opatówek. W tym roku na przygotowanie spotkania pozyskano dofiansnowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ''EtnoPolska 2019''.

Sala Gminnego Ośrodka Kultury wypełniła się po brzegi, w uroczystości uczestniczyli m.in.: Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Opatówek Paweł Bąkowski, Radni Rady Miejskiej Gminy Opatówek Mariusz Małoburski i Sławomir Śniegula, Skarbnik Gminy Opatówek Dagmara Gajewska - Pająk, Komendant Komisariatu Policji w Opatówku Tomasz Dyrdziak, Komendant Gminny OSP Stanisław Baran, członkowie OSP Opatówek wraz z Prezesem Krzysztofem Karolewskim, pp. Żeneta i Marek Stodolni, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Goszczanów z powiatu sieradzkiego.

W muzyczny i ludowy nastrój wszystkich zebranych wprowadziła Kapela ''Sami Swoi'', która zaprezentowała swój program artystyczny. Kapela ''Sami Swoi'' licząca pięciu muzyków, prezentuje muzykę i pieśni ludowe naszego regionu podczas dożynek, imprez plenerowych, przeglądów regionalnych. Regularnie organizuje spotkania taneczne w Domach Pomocy Społecznej w regionie.

Występ Kapeli "Sami Swoi'' połączony był z prezentacją nowych strojów, które zakupione zostały w ramach wspomnianego programu ''EtnoPolska 2019''. Program EtnoPolska ma na celu ochronę i kultywowanie bogactwa tradycyjnej kultury ludowej oraz zachowanie od zapomnienia muzyki i starych pieśni ludowych poprzez ich popularyzację.

Członkowie kapeli otrzymali nowe czarne półbuty, drugie długie buty ludowe męskie, koszule półcienne, czarne kaftany bez rękawów wykończone lamówką, czarne spodnie z lampasem, nakrycie głowy i sukmany. Wyposażenie kapeli w stroje ludowe niewątpliwie wpłynie na promocję miejscowych tradycji ludowych przez ten zespół.

Organizatorzy zaprosili gości do degustacji potraw przygotowanych głównie z warzyw, a były to m.in.: zupa kapuśniak, surówki, gołąbki, plendze szarpane, żeberka w kapuście, tradycyjne prażoki, kaczka w jabłkach, szagówki z majerankiem i barszczyk.

Tego wieczoru gości bawił znany kabareciarz, były także liczne konkursy z nagrodami, a na koniec czas umiliła Kapela ''Sami Swoi'', która zaprosiła wszystkich do wspólnej, tanecznej zabawy.

Galeria zdjęć:

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 [ 22 ] 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek