Aktualności

Powstała Aglomeracyjna Rada Seniorów ''Razem możemy więcej''

[ 2019-11-21 ]
Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska liderem w dwóch ważnych działaniach na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców. Samorządy zrzeszone w SAKO dnia 20.11.2019 r. powołały ''Aglomeracyjną Radę Seniorów''.
Do tej pory w kraju nie było takiego organu, który stałby za interesami osób starszych w tak dużej skali. Podczas Rady Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej jej członkowie podpisali też jednogłośnie list intencyjny o realizacji projektu „Prosto i Kropka”. Jesteśmy największym związkiem samorządów w kraju, który zasady prostego języka będzie wprowadzał w tym samym czasie, we wszystkich urzędach.

Posiedzenie Rady Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej było okazją do podsumowania dotychczasowej działalności, w tym przede wszystkim do oceny wykorzystania środków w ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla rozwoju Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. A przypomnijmy, że dzięki temu mechanizmowi w 24 samorządów AKO zainwestowaliśmy na ten moment ponad 240 milionów złotych m.in. w nowoczesny i ekologiczny transport, podnoszenie jakości edukacji, infrastrukturę, termomodernizację budynków publicznych, kulturę, rewitalizację czy gospodarkę wodno-ściekową, poprawiające warunki życia, w tym w znacznej części życia osób starszych.

Rada Seniorów powołana
Aglomeracja Kalisko-Ostrowska kontynuuje działania na rzecz Seniorów m.in. poprzez realizację projektu „Czas na seniora w Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej” w ramach rządowego programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych. Duża aktywność naszych gmin w tym zakresie skłoniła nas do kolejnego kroku. Wczoraj powołaliśmy Aglomeracyjną Radę Seniorów – wyjątkową w skali kraju, bo w jej skład wejdą przedstawiciele kilkunastu samorządów AKO.

- Polityka senioralna zawsze była ważnym elementem działań Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska, ubiegamy się o certyfikat WHO „Miasto przyjazne starzeniu”, naturalnym jest, że w wyznaczaniu kierunków rozwoju samorządów, które mają być funkcjonalne i przyjazne Seniorom, chcemy z nimi to konsultować. Stąd powołanie tej rady – wyjaśnia Ewa Milewska, dyrektor biura SAKO.

Do rady wejdą seniorzy, społecznicy, osoby związane z organizacjami senioralnymi, pracujące dla osób starszych i z nimi. Łącznie będzie to grono 15 osób z kilkunastu samorządów, z wszystkich 3 powiatów i dwóch największym miast Aglomeracji. Rada będzie organem konsultacyjnym, doradczym, opiniotwórczym, ale przede wszystkim inicjującym działania na rzecz Seniorów, ale nie tylko. Ważnym jej zadaniem będzie budowanie więzi międzypokoleniowej. Tak, by Seniorzy mogli swoim doświadczeniem wspierać młodych, a ci odpłacać się swoim zaangażowaniem i energią w przeprowadzaniu wspólnych inicjatyw.

Razem możemy więcej
Do tej pory podobne rady powstawały tylko w zakresie jednej gminy. Aglomeracja te działania będzie koordynować na całym swoim terenie.

Podobnie jest z „Prosto i Kropka”. Standardy prostego i zrozumiałego języka będą wprowadzane we wszystkich urzędach gmin Aglomeracji równocześnie, w konsultacji między urzędami i w porozumieniu ze specjalistami z zakresu komunikacji społecznej i językoznawstwa. Wczoraj Członkowie Stowarzyszenia podpisali list intencyjny w tej sprawie.

Tekst: Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko - Ostrowska

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek