Aktualności

30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka

[ 2019-11-20 ]
Dnia 20 listopada 2019 roku z inicjatywy Dyrektor Edyty Banasiak i pedagoga szkolnego Ewy Napierały - Kowalczyk, Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego Tłokini Wielkiej przyłączyła się do świętowania obchodów 30.rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu cała społeczność szkolna ubrana była na niebiesko, jako kolor Unicef - u symbolizujący jedność z dziećmi na świecie.
Celem obchodów było zwiększenie świadomości dzieci na temat istnienia Konwencji, uświadomienie uczniom, że wszystkie dzieci mają swoje prawa i mogą z nich korzystać. W oddziałach przedszkolnych, klasach edukacji wczesnoszkolnej oraz kl. IV - VIII zostały przeprowadzone zajęcia, które przybliżyły dzieciom ich prawa. Hasłem przewodnim dnia były słowa ''Dla każdego dziecka, dzieciństwo''. Nauczyciele i uczniowie rozmawiali o prawach, jakie mają dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem dzieciństwa. Nie zabrakło również pytań i dyskusji - jak nasze dzieciństwo powinno wyglądać, aby było szczęśliwe, czy dzieciństwo wszystkich dzieci na świecie wygląda tak samo? Najmłodsze dzieci obejrzały prezentację multimedialną oraz film o prawach dziecka, który w przystępny sposób wytłumaczył im, czym są ich prawa. Wspólnie z nauczycielami dzieci uczyły się rozróżniać praw od zachcianek, rysowały postać super - bohatera, który broni dzieci i ich praw. Uczniowie klas IV - VI po zapoznaniu się z Konwencją o prawach dziecka, przygotowali w grupach ''piramidę praw dziecka''. Następnie przystąpili do kolejnego ćwiczenia, które polegało na napisaniu fikcyjnego listu do ''kącika porad'' fikcyjnej gazetki dla dzieci ''Mały Praw-Strażnik''. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i empatią. Chcąc przyczynić się do poprawy losu biednych, chorych, pokrzywdzonych dzieci, uczniowie kierowali się bardzo mądrymi podpowiedziami płynącymi prosto z serca. Poznali także nazwy instytucji, do których należy się zwrócić w sytuacji, gdy poczują , że ich prawa zostały naruszone bądź też są świadkami takich sytuacji wobec rówieśników. W klasach VII - VIII wychowawcy przekazali uczniom najważniejsze informacje o prawach dziecka, historii ich powstania, najważniejszych dokumentach stanowiących o prawach najmłodszych .Uczniowie wcielili się w rolę ''Młodych aktywistów'', gdzie analizowali trudne sytuacje dzieci i zastanawiali się w jaki sposób mogą im pomóc. Byli także członkami kampanii społecznej, gdzie przygotowywali plakaty uświadamiające dorosłym wagę praw dziecka. Poznali również losy bohaterskiej dziewczynki Malali, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla.

Po zakończonych zajęciach, wszystkie klasy zebrały się na apelu, aby wspólnie podsumować i przedstawić wytwory swojej pracy oraz uwieńczyć ten wspaniały dzień wspólną fotografią. Głęboko wierzymy, że dzień 20 listopada na stałe wpisze się w kalendarz uroczystości Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Tłokini Wielkiej.

Tekst: Szkoła Postawowa w Tłokini Wielkiej

Kalendarz wydarzeń

czerwiec - 2024
Po Wt Śr Cz Pt SoNd
          1 2
3 4 5 6 7 [ 8 ] 9
10 11 12 13 14 15 16
17 [ 18 ] 19 20 21 [ 22 ] 23
24 25 26 27 28 29 [ 30 ]
Komunikaty ostrzegawcze
Komunikaty w sprawie pomocy dla Ukrainie
Komunikaty Covid-19
Komunikaty Covid-19
Załatw sprawę w Urzędzie
Powiadomienie SMS
Odpady komunalne
Eco Harmonogram
Eco Harmonogram - Wyszukiwarka odpadów
Lokalny Program Rewitalizacji
Program 500+
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku
Gminna Biblioteka w Opatówku
Muzeum Histori Przemysłu w Opatówku
GOK Opatówek