Program „Spójrz inaczej na agresję”, pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Polskie Towarzystwo Psychologiczne, od ponad 18 lat jest wprowadzany w wielu szkołach podstawowych, gimnazjach i świetlicach socjoterapeutycznych w Polsce. Stanowi profilaktykę dotyczącą całego procesu powstawania negatywnych zachowań u dzieci i młodzieży. Uczy rozumienia siebie i innych, rozpoznawania i zaspokajania własnych potrzeb i wyrażania emocji w konstruktywny sposób lepszego radzenia sobie z różnymi problemami, umiejętności dobrego współżycia z innymi i znajdowania w sobie oparcia w trudnych sytuacjach, tak, aby w przyszłości nie sięgać po środki uzależniające.
Uczniowie: dowiedzieli się jakie mogą być konsekwencje nie wyrażania złości; poznali rodzaje wyrażania złości; nauczyli się odróżniać zachowania agresywne od nieagresywnych; ułożyli definicję agresji; umiejętnie poszukiwali sposobów zapobiegania agresywnym zachowaniom; poznali mechanizmy powstawania agresji jako reakcji na frustrację i sposoby panowania nad agresją; zrozumieli, że wszelkie nawet najmniejsze formy dokuczania i wyśmiewania drugiej osoby to też agresja; uświadomili sobie z jakich źródeł ludzie czerpią agresywne zachowania; zrozumieli społeczny przekaz używania agresji; umocnili w sobie przekonanie, że istnieje związek pomiędzy przynależnością do grupy, a zachowaniami agresywnymi jej członków; poznali najlepsze sposoby przeciwdziałania agresji; nabyli umiejętność poszukiwania sposobów pomocy osobom, które doświadczają agresji w szkole.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej składa szczególne wyrazy podziękowania Pani Edycie Banasiak dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Tłokini Wielkiej, Panu Tomaszowi Mikuckiemu dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Chełmcach za umożliwienie przeprowadzenia zajęć dla młodzieży. Realizacja w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie Gminy Opatówek na 2019 rok.