Aktualna sytuacja związana z rozpowszechnianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID – 19, spowodowała zmianę stylu naszego życia. Wiele osób pozostaje w domach z powodów prawnych zakazów i nakazów lub ze zwykłej ostrożności o zdrowie swoje i swojej rodziny. Wiele osób wykonuje w domu pracę w systemie zdalnym. Wielu z nas dokonuje zwiększonych zakupów jednorazowo, ograniczając w ten sposób wyjścia, chcąc uniknąć częstych wizyt w sklepach. Także wiele osób korzysta z dostaw żywności i innych towarów do domu.
Dbałość o naszą higienę i zdrowie jest bardzo ważneMusimy pamiętać, że i w tym czasie również wytwarzamy odpady, często w ilości wyższej niż dotychczas. Wszyscy musimy pamiętać o obowiązujących dotychczas zasadach segregacji, a także korzystając z wolnego czasu, o ich doskonaleniu.
Wiele osób używa do ochrony osobistej jednorazowych chusteczek, rękawic, maseczek. Pamiętajmy, że nie wolno ich wrzucać do kosza z odpadami zbieranymi selektywnie. Tego typu odpady powinny być wyrzucane do pojemnika na odpady zmieszane. Wskazanym jest, przed wyrzuceniem ich do wspólnego śmietnika, poddanie zużytych środków ochrony osobistej co najmniej trzydniowej kwarantannie w oddzielnym worku foliowym.
Po wyrzucaniu śmieci zaleca się dokładnie mycie rąk mydłem oraz użycie środka dezynfekcyjnegoZachowujmy także czystość, ład i porządek w okolicy pojemników na odpady. Bardzo często, szczególnie na osiedlach w zabudowie wielorodzinnej, spotyka się worki z odpadami pozostawianymi obok pojemników, rozwiewane przez wiatr. A przecież nie chcemy abyśmy spotkali się lub spotkało się nasze dziecko, podczas spaceru, ze zużytą maseczką lub rękawiczką jednorazową. Bardzo często w zabudowie wielorodzinnej możemy zaobserwować worki z odpadami wystawiane na korytarz i stojące tam wiele godzin. Jest to postępowanie naganne i niebezpieczne szczególnie w obecnej sytuacji.
Dbajmy o zdrowie własne oraz pracowników odbierających odpadyJest to grupa ludzi dbających o nasze zdrowie i życie, wykonujących swą niełatwą i odpowiedzialną pracę, w tych trudnych dla nas wszystkich czasach. Nie utrudniajmy im pracy. Musimy pamiętać, że w naszym wspólnym interesie jest ułatwianie firmom komunalnym bezproblemowego odbioru naszych odpadów. Bardzo często parkujemy w miejscach utrudniających dojazd śmieciarki, tym samym uniemożliwiając odbiór odpadów.
Starajmy się także w miarę możliwości ograniczać wytwarzanie odpadówApel ten dotyczy szczególnie odpadów wielkogabarytowych, takich jak meble oraz odpady budowlane i remontowe. Obecnie ich odbiór jest szczególnie trudny. Poradniki i rady na temat ograniczania ilości odpadów są powszechnie dostępne w internecie. Powstrzymajmy się od wymiany mebli i generalnych remontów.
W wielu gminach Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów (PSZOK) są zamknięte lub ich działalność podlega ograniczeniom. Nie jest to wina pracowników obsługi lecz zagrożenia epidemiologicznego w jakim się wszyscy znaleźliśmy. Pracownicy obsługi dokładają wszelkich starań, aby zachowując zasady bezpieczeństwa, w miarę posiadanych możliwości, przyjmować wasze odpady.
Wszyscy musimy pamiętać, że postępując zgodnie z ww. zasadami dbamy o zdrowie swoje, swoich najbliższych oraz obsługujących nas pracowników z branży komunalnejOprócz służby zdrowia i innych służb bezpośrednio ratujących nasze życie, sprawne działanie branży odpadowej, jest kolejnym bardzo ważnym ogniwem naszego bezpieczeństwa w zakresie ochrony naszego zdrowia i życia. Jeżeli oni nie będą mogli odebrać naszych odpadów, przepełnione śmietniki będą stanowiły dla każdego z nas olbrzymi problem sanitarny. Kluczowym elementem systemu gospodarki odpadami na terenie gmin należących do Związku Komunalnego Gmin „ Czyste Miasto, Czysta Gmina” jest Zakład
Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Orlim Stawie (www.orlistaw.pl). Czasowe zamknięcie lub ograniczenie pracy Zakładu może spowodować olbrzymie zagrożenie dla wszystkich członków naszej społeczności.
Pamiętajmy, że właściwa segregacja i prawidłowe postepowanie z odpadami w tym trudnym czasie jest bardzo ważna dla naszego zdrowia i życia.